Naga MarketsCena ropy naftowej WTI przerywa najdłuższą wzrostową passę od 2 latCena ropy naftowej WTI w środę rano zmierza do przerwania najdłuższej wzrostowej passy od dwóch lat, która łącznie przyniosła zwyżkę o około 12%. Tymczasem, rezerwy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych zmniejszyły się w zeszłym tygodniu, jak wynika z danych zaprezentowanych przez American Petroleum Institute.

  • Według nowo opublikowanych prognoz EIA amerykańskie firmy wydobywcze zwiększą produkcję w II połowie 2021 roku
  • EIA twierdzi także, że zużycie paliw w USA powróci do poziomów sprzed pandemii w tym lub następnym roku
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie stawiają na OZE. Łączna moc ze źródeł fotowoltaicznych ma wzrosnąć 3-krotnie do 2025 roku

Kurs ropy w dół po raz pierwszy w lutym

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w środę rano opada o skromne 0,14% do 58,30 dol. za baryłkę, ale to wystarcza do przerwania wzrostowego rajdu siedmiu kolejnych sesji z rzędu. Jak do tej pory, każdy dzień notowań w lutym przynosił zwyżkę, oprócz środy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Łącznie, od początku miesiąca, kurs ropy WTI zyskał 11,60%, a od końca grudnia ponad 20%.

Cena ropy naftowej WTI przerywa najdłuższą wzrostową passę od 2 lat
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE, podobnie jak WTI, przerywa wzrostową passę i opada o 0,38% do 60,96 dol. Jej notowania od początku stycznia wzrosły o 17,9%.

Cena ropy naftowej WTI przerywa najdłuższą wzrostową passę od 2 lat
Notowania ceny ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Rzut oka na wskaźniki analizy technicznej sugeruje, że tak duża zwyżka cen w tak krótkim czasie generuje ryzyko korekty, a środowa sesja może być jej początkiem. Oscylator RSI od trzech dni znajduje się w okolicach 80 pkt, wskazując na skrajne wykupienie waloru. Podobnie jest w przypadku wskaźnika MACD, jednak nie ma mowy jeszcze o sygnale sprzedażowym.

Cena ropy naftowej WTI przerywa najdłuższą wzrostową passę od 2 lat
Wskaźnik RSI oraz MACD dla notowań ropy. Źródło: tradingview.com

Rzecz jasna, seria siedmiu wzrostowych sesji notowań ropy jest pokłosiem znacznego ograniczenia podaży surowca na światowe rynki przez OPEC+. Członkowie grupy od maja utrzymują redukcję wydobycia.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Od stycznia wynoszą one łącznie 1,5 mln baryłek dziennie, jednak w lutym wzrosły o dodatkowe 1 mln baryłek, po tym jak Arabia Saudyjska dobrowolnie zgodziła się na wzięcie tej części redukcji na siebie.

Ten rajd będzie trwał dopóki Arabia Saudyjska nie pozwoli rynkowym siłom wziąć spraw w swoje ręce. – stwierdził Howie Lee, ekonomista w OCBC.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

– Potencjalnie, możemy ujrzeć długotrwały deficyt podaży w obliczu wzrostu popytu, a to będzie wspierać ceny. – dodał.

Rezerwy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych skurczyły się w zeszłym tygodniu o 3,5 mln baryłek, jak wynika z szacunkowych danych przedstawionych przez American Petroleum Institute. Już trzeci tydzień z rzędu analitycy zostali zaskoczeni sporą redukcją zapasów, podczas gdy spodziewali się ich wzrostu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: s&p 500 | cdprojekt red akcje | wartość złotego | sp 500 | bitcoin aktualnosci | analiza dax |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here