Naga MarketsCena ropy naftowej WTI powyżej 40 USD, Brent w okolicach 43 USD. Kurs gazu z przecenamiMiniony tydzień dla notowań ropy naftowej był w zasadzie neutralny. Ceny ropy naftowej WTI poruszały się przez większość tygodnia tuż powyżej poziomu 40 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylowały w okolicach 43 USD za baryłkę. Tymczasem na rynku gazu ziemnego w USA miniony tydzień był czasem przecen i powrotu do rejonu tegorocznych minimów.

W piątek opublikowany został cotygodniowy raport firmy Baker Hughes, dotyczący liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego w USA. W ostatnich tygodniach raport ten jest obserwowany przez inwestorów z wyjątkowo dużym zaciekawieniem, bowiem jest on prognostykiem produkcji surowców energetycznych w Stanach Zjednoczonych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według danych Baker Hughes, łącznie liczba funkcjonujących wiertni ropy i gazu w USA spadła w poprzednim tygodniu o 5 do poziomu 253. To o 701 wiertni mniej (czyli o 73% mniej) niż w analogicznym czasie w ubiegłym roku. Patrząc bardziej szczegółowo, liczba wiertni ropy naftowej spadła o 1 do poziomu 180, czyli najniższego poziomu od czerwca 2009 r. Z kolei liczba funkcjonujących wiertni gazu ziemnego zniżkowała o 4 do 71, czyli do rekordowo niskiego poziomu od czasu rozpoczęcia prowadzenia tych statystyk w 1987 r.

Całkowita liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego w USA już po raz 11. z rzędu osiągnęła rekordowo niski poziom. Niemniej, istnieją uzasadnione oczekiwania, że ten spadkowy trend w najbliższych tygodniach się zatrzyma. Coraz wyższe ceny ropy naftowej na globalnym rynku mogą skłonić wiele firm wydobywczych do powstrzymywania się przed dalszym zamykaniem wiertni, a z czasem zapewne amerykańscy producenci powrócą do wzmożonego wydobycia ropy i gazu.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here