Naga MarketsRynki mają za sobą niezwykle ciekawy tydzień – posiedzenia dwóch banków centralnych, wybory parlamentarne w UK oraz porozumienie w sprawie pierwszej fazy umowy handlowej USA z Chinami. Informacja opublikowana w niedzielę przez Donalda Trumpa spowodowała, że w takcie piątkowej sesji ropa WTI testował poziom 60 dolarów za baryłkę i jednocześnie niemal trzymiesięczne maksima. O dalszych perspektywach konfliktu USA z Chinami oraz prognozach dla amerykańskiej mieszanki czarnego złota Krzysztof Kamiński z Comparic24.tv rozmawiał z Davide Biocchim, ekspertem brokera Directa.


USA i Chiny dogadują się. Pomimo braku szczegółów ropa rośnie

Chociaż Donald Trump pisał na Twitterze o zawarciu wstępnego porozumienia w ramach ugody handlowej z Chinami, to reakcja rynkowa nie wskazywała na silną euforię. Rynek z pewnością podszedłby do tych zapowiedzi o wiele bardziej pozytywnie gdyby obie strony zaprezentowały coś więcej niż same zapewnienia – ponownie zabrakło terminów, szczegółów i nowych informacji.

– W efekcie ostateczne potwierdzenie nie wywołało euforii, gdyż większość jego skutków od dawna było oczekiwane. Jedyne, co można odbierać jako pozytywne i nowe, to niewprowadzenie nowych ceł od 15 grudnia, a dodatkowo redukcja o połowę ceł na imporcie towarów wartych 120 mld USD – komentował na początku nowego tygodnia Konrad Białas z Domu Maklerskiego TMS.

W trakcie piątkowej sesji po pojawieniu się informacji o wstępnym porozumieniu, pozytywnie reagowała między innymi ropa WTI, której kurs wybijał poziom 60 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od trzech miesięcy. Co prawda tydzień zamykał się pod poziomem, jednak poniedziałek przynosi kolejne naruszenie ważnej strefy.

Jak zwraca uwagę Davide Biocchi z Directy, wykres ropy naftowej WTI konsoliduje od początku czerwca (wyraźna strefa wsparcia) zaznaczając ważny opór na wysokości 60-63 dolarów za baryłkę: „Cena porusza się w górę i w dół, schemat powtarza się kilkukrotnie. Zakres konsolidacji rozciąga się na szerokości 10-13 dolarów, a obecny test górnego ograniczenia zakresu po dwóch miesiącach wzrostów może wywołać reakcję korekcyjną”.

Cena ropy WTI wchodzi w szeroki zakres oporu, który może wywołać korektę. Wybicie 63 dolarów oznaczałoby natomiast silniejszą aprecjację

Poziom 63 dolarów będzie bardzo ważnym testem dla amerykańskiej mieszanki czarnego złota i w jego okolicy nagromadzonych powinno być sporo zleceń sprzedażowych. Bykom w krótkim terminie może być więc ciężko wybić ją bez większych problemów, a zdaniem Biocchiego najbardziej prawdopodobna jest „relatywnie szybka korekta powrotna w okolice 55 dolarów”. Zwraca jednocześnie uwagę, że od strony fundamentalnej obecnie warunki światowej gospodarki wspierać mogą wzrosty ceny ropy. Mówił o nich między innymi EBC zwiększając wyliczenia inflacyjne (między innymi z powodu prognozowanej aprecjacji czarnego złota).

Bezpośredni dostęp do rynków USA i UE. Z Directa kwotowanie cen NYSE i NASDAQ masz bezpłatnie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here