Naga MarketsCena ropy naftowej WTI na nowych 32-miesięcznych szczytach! Cena ropy naftowej WTI w poniedziałek zwyżkuje o ponad 1% niesiona na fali trendu wzrostowego w tym kwartale w związku z pozytywnymi rynkowymi nastrojami. Te pojawiły się wskutek odbudowy popytu na paliwa wraz z luzowaniem pandemicznych obostrzeń.

Cena ropy najwyższa od października 2018 roku

Ropa naftowa WTI notowana na amerykańskiej giełdzie NYMEX w trakcie poniedziałkowej sesji drożeje o 1,02% do 71,63 dol. za baryłkę. W tym kwartale notowania surowca zyskały już ponad 21% i to zapowiada piąty wzrostowy kwartał z rzędu.Jednocześnie, kurs ropy WTI wyznaczył nowe dwu- i półroczne maksima. Ostatni raz tak drogi surowiec był w październiku 2018 roku, gdy notowany był nawet po 76,90 dol. za baryłkę.

Cena ropy naftowej WTI na nowych 32-miesięcznych szczytach!
Kurs ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Natomiast ropa Brent drożeje do 73,40 dol. za baryłkę. Prognozy Goldman Sachs zakładaj, że jeszcze tego lata możemy zobaczyć europejski surowiec notowany nawet po 80 dol. za baryłkę.

Ma stać za tym przede wszystkim zwiększona mobilność ludzi w sezonie letnim na półkuli północnej. Jak podał Reuters, natężenie ruchu samochodowego w wielu miejscach w USA i Europie wróciło do poziomów sprzed pandemii. Odbudowuje się także ruch lotniczy.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Jednak mimo tego, pandemia daje się we znaki w Azji. Szczególnie istotna będzie kwestia popytu na paliwa w Indiach, które w ostatnich tygodniach starały się zbić dzienną liczbę zachorowań na COVID z 400 tys. do obecnie rejestrowanych około 60-70 tys. przypadków.

Zobacz również: Elon Musk podbija cenę bitcoina: Tesla może wrócić do akceptacji płatności w BTC

International Energy Agency w miesięcznym raporcie opublikowanym w piątek podkreśliła, że kluczową kwestią będzie poziom produkcji krajów OPEC+. Byczym sygnałem może być choćby stwierdzenie, że aby utrzymać obecny poziom cen na rynku OPEC+ musi zwiększyć podaż by zaspokoić dodatkowy popyt.

OPEC+ musi otworzyć zawory, aby zapewnić odpowiednią podaż ropy naftowej na globalne rynki. – przeczytać można w raporcie International Energy Agency.

Liczba działających w USA platform wiertniczych wzrosła do 365 według statystyk prowadzonych przez Baker Hughes. To najwyższy poziom od kwietnia 2020 roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania swig80 | akcje celon | Dolar nowozelandzki | kęty kurs | azoty akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here