Naga Markets

Cena ropy WTI kontynuuje rajd, możliwe że przebije wieloletnie maksimaCena ropy naftowej WTI w porannej części poniedziałkowej sesji drożeje do blisko 84 dol. za baryłkę kontynuując rajd po listopadowej i grudniowej korekcie z pandemicznymi obawami i geopolitycznymi napięciami w tle.

Ropa WTI blisko 84 dol./bbl w poniedziałek rano

Cena ropy WTI spada w poniedziałek rano o skromne 0,08%, jednak nadal notowana jest w okolicach dwumiesięcznych maksimów na 83,74 dol. za baryłkę.Łącznie od początku tego roku ropa WTI podrożała o 11,38%, co pozwoliło na odrobienie niemal całości przeceny z przełomu listopada i grudnia zeszłego roku. Wtedy, na fali przegrzania rynku i pierwszych informacji o Omikronie, notowania kontraktów terminowych WTI na NYMEX opadły do około 63 dol./bbl.

TradingView Chart
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

– Byczy sentyment trwa, ponieważ OPEC+ nie zapewnia wystarczającej podaży, aby zaspokoić silny globalny popyt. – powiedział Toshitaka Tazawa, analityk Fujitomi Securities. – Jeśli fundusze inwestycyjne zwiększą zaangażowanie w instrumentach opartych na ropie, ceny mogą osiągnąć maksima z 2014 roku.

Producenci zrzeszeni w grupie OPEC systematycznie zwiększają podaż surowca wedle wytycznych planu zakładającego dodawanie 400 tys. baryłek dziennie od początku każdego miesiąca, tym samym luzując ograniczenia wprowadzone na początku pandemii. Jednak część z nich ma problemy z odkręceniem kurków, przez co na rynek trafia mniej surowca niż wspomniana ilość.

W grudniu OPEC wydobył 27,80 mln bpd ropy, co oznacza wzrost o 70 tys. bpd w porównaniu z poprzednim miesiącem, który jest znacznie mniejszy niż 253 tys. bpd, na który zezwala porozumienie.

Niemniej, pojawiają się głosy, że dodatkowy popyt na paliwa, który pojawi się wiosną w Europie i USA z uwagi na zwiększenie mobilności i tym samym konsumpcji, zapewni balans na rynku ropy.

Zobacz również: Prognoza cen ropy naftowej w 2022 roku i dalej – Capital.com

XTB

– To, co pojawi się później, to letnie uderzenie popytu, zwłaszcza w Europie i USA, które może być większe niż w zeszłym roku, jeśli rosnące nadzieje na to, że Omikron w końcu zmieni COVID z pandemii w endemię okażą się słuszne. – zauważyła Vandana Hari, analityk Vanda Insights.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Jak podał Reuters, rząd USA prowadzi rozmowy z kilkoma międzynarodowymi firmami energetycznymi na temat działań awaryjnych dotyczących dostaw gazu ziemnego do Europy, jeśli konflikt między Rosją a Ukrainą zakłóci rosyjskie dostawy.

Rosja zaprzecza jednak planom ataku na Ukrainę, ale twierdzi, że może podjąć nieokreślone działania wojskowe, jeśli jej żądania, w tym obietnica ze strony  NATO, by nigdy nie przyznać członkostwa Ukrainie, nie zostaną spełnione.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed kurs | korona norweska kurs | stalprodukt cena akcji | kurs lewa do złotówki | kurs akcji neuca | benefit notowania |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here