Naga MarketsCena ropy naftowej WTI blisko 3-miesięcznych maksimówCena ropy naftowej WTI rozpoczyna nowy tydzień zdecydowanym wybiciem powyżej 43 dol. za baryłkę jako kontynuacja poprzednich pięciu kolejnych wzrostowych sesji z rzędu. Listopad, jak do tej pory, przyniósł zwyżkę notowań ropy o aż ponad 20%.

  • Kontynuacja lockdownów w Europie może znacznie pogorszyć sytuacją europejskiego przemysłu naftowego
  • Ruch Huti, jemeńska organizacja polityczno-militarna, dokonała skutecznego ataku rakietowego na stację dystrybucji ropy naftowej w Jeddah w Arabii Saudyjskiej
  • Zaatakowana placówka należy do Saudi Aramco

Ropa Brent w okolicach 46 dol. bbl

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałek rano wzrasta o 1,84% do 43,20 dol. za baryłkę rozszerzając wzrost osiągnięty w zeszłym tygodniu, który wyniósł aż 5,71%. Ropa WTI podrożała od początku listopada już o 20,76% i zmierza w kierunku przebicia lokalnych szczytów z sierpnia, co oznaczałoby wejście na najwyższy poziom notowań od załamaniu na początku marca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy naftowej WTI blisko 3-miesięcznych maksimów
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE zyskuje w poniedziałek 2,04% i drożeje do 46 dol. za baryłkę. Kursowi słodkiej europejskiej ropy brakuje już tylko 0,50 dol. do wyjścia powyżej lokalnych szczytów z końca sierpnia.

Cena ropy naftowej WTI blisko 3-miesięcznych maksimów
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Zasadniczym sentymentem wspierającym notowania ropy naftowej jest potencjalna szybsza poprawa sytuacji popytowej w związku z progresem prac nad szczepionką na koronawirusa, co miałoby skrócić czas trwania pandemii względem wcześniejszych oczekiwań.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

W poniedziałek, brytyjska firma farmaceutyczna AstraZeneca poinformowała, że wersja szczepionki opracowywanej wspólnie z Uniwersytetem w Oksfordzie, podobnie jak konkurencja, posiada obecnie około 90-proc. skuteczność po podaniu jednej dawki środka.

Zobacz również: Cena złota nieznacznie w górę. Czy czeka nas jednak spadek do półrocznych minimów?

Jak podał jeden z głównych amerykańskich oficjeli związanych z opracowywaniem szczepionki na koronawirusa, pracownicy służby zdrowia w USA będą mogli zostać poddani szczepieniu już nawet do dwóch dni po spodziewanym zatwierdzeniu ochronnego środka przez odpowiednią agencję regulacyjną w przyszłym miesiącu.

Pozytywnym wsparciem dla wzrostów ceny ropy jest oczekiwanie przez inwestorów zmiany planów redukcji wydobycia przez OPEC+ na przyszły rok. Dwudniowe spotkanie grupy, na którym zapewne poruszony zostanie ten temat, odbędzie się na przełomie listopada oraz grudnia.

Na ten moment plan zakłada zmniejszenie obecnych redukcji wynoszących 7,7 mln baryłek dziennie, do 5,7 mln wraz z początkiem nowego roku. Schemat ten został jednak opracowany przed kilkoma miesiącami, a zmiana sytuacji podażowej w związku z pojawieniem się drugiej fali pandemii czy wznowieniem produkcji przez Libię, może wymusić na OPEC+ modyfikację decyzji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here