Naga MarketsCena ropy naftowej wciąż znajduje się wysoko. Emocjonujący tydzień na rynkach finansowychDecyzje Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, Narodowego Banku Polskiego, a w tle wciąż wysokie ceny ropy naftowej, drożejące towary rolne oraz problemy inflacji bądź stagflacji w światowej gospodarce – temu będziemy się przyglądać w najbliższych dniach.

Cena ropy wciąż wysoko. Oczekiwanie na decyzję Rezerwy Federalnej

W oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej USA indeks dolara amerykańskiego utrzymywał się we wtorek w pobliżu 94 pkt, czyli pół procent poniżej rocznego maksimum osiągniętego na początku października.Notowania USD mogą wzmacniać rosnące oczekiwania na wcześniejsze, niż zakładano, podwyżki stóp procentowych w USA. Do podjęcia takiego ruchu mogłyby skłaniać najnowsze dane. Inflacja w Stanach Zjednoczonych wzrosła we wrześniu o 4,4 proc. rok do roku, podczas gdy preferowana przez Fed inflacja bazowa wzrosła o 3,6 proc. rok do roku, podważając „przejściową” narrację Rezerwy Federalnej.

Analitycy wzmocnili prognozy podwyżki stóp procentowych w USA. Goldman Sachs przewiduje pierwszą podwyżkę w lipcu przyszłego roku, a kolejną w listopadzie 2022 r. Obecnie rynki oczekują na wskazówki dotyczące perspektyw polityki monetarnej po zakończeniu posiedzenia FOMC, które odbędzie się 2-3 listopada.

Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły we wtorek do 85 dolarów za baryłkę, gdy stało się jasne, że w ub. miesiącu OPEC nie osiągnął celów produkcyjnych. Produkcja ropy w OPEC wzrosła w październiku o 190 tys. baryłek dziennie, nie osiągając poziomu 254 tys. baryłek, na który zezwala porozumienie w sprawie dostaw. Stało się tak, ponieważ wyższa produkcja Arabii Saudyjskiej i Iraku nie zrównoważyła niezamierzonych przestojów afrykańskich producentów: Nigerii, Libii, Konga, Gwinei Równikowej i Gabonu – wynika z ankiety Reutersa.

Przed zaplanowanym na 4 listopada spotkaniem producentów ropy oczekuje się, że OPEC+ utrzyma w grudniu planowany wzrost produkcji o 400 tys. baryłek dziennie, mimo że najwięksi konsumenci, w tym USA, wzywają do zwiększenia produkcji.

Raporty API i EIA o zapasach ropy w USA mają zostać opublikowane odpowiednio we wtorek i środę.

Bitcoin i stablecoiny

Bitcoin na początku listopada kosztuje blisko 60 tys. dolarów. Nieco wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena wydała oświadczenia w sprawie regulacji stablecoinów, cyfrowych aktywów powiązanych z tradycyjnymi walutami szeroko wykorzystywanymi do handlu aktywami kryptowalutowymi. Grupa robocza prezydenta USA ds. rynków finansowych wezwała w poniedziałek Kongres do uregulowania emitentów stablecoinów, a agencje finansowe do oceny, czy rosnące wykorzystanie takich aktywów cyfrowych w systemie płatniczym kraju stanowi ryzyko systemowe.

Regulatorzy przyznali jednak, że stablecoiny mogą wspierać szybsze i bardziej wydajne opcje płatności.

W październiku notowania bitcoina wzrosły o ok. 40 proc., co analitycy przypisują obawom związanym z inflacją, rosnącej jasności regulacyjnej i uruchomieniu pierwszego amerykańskiego funduszu giełdowego opartego na kontraktach terminowych na bitcoina.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here