Naga MarketsCena ropy naftowej w górę wspierana sporym spadkiem rezerw surowca w USACena ropy naftowej WTI w środę rano wzrasta korzystając z osłabienia dolara do nowych dwu- i półletnich minimów oraz nadziei o odbudowę popytu na paliwa w Stanach Zjednoczonych w związku z zatwierdzonym pakietem stymulacji fiskalnej.

  • Zapasy ropy naftowej w USA zmniejszyły się, jak wynika z szacunkowych danych American Petroleum Institute
  • Negatywnym czynnikiem wywierającym presję na notowaniach ropy jest wdrożenie restrykcji związanych z przemieszczaniem się w Zachodniej Europie w związku z wykryciem nowego szczepu koronawirusa w Wielkiej Brytanii
  • Nasza prognoza dotycząca cen ropy w 2021 r. dostępna jest pod tym linkiem

Ropa drożeje pod koniec 2020 roku

Jak wynika z branżowych danych American Petroleum Institute opublikowanych we wtorek, rezerwy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu skurczyły się o 4,8 mln baryłek. To większa redukcja niż przeciętnie spodziewali się analitycy ankietowani przez Reuters, którzy zakładali zmniejszenie zapasów o 2,6 mln baryłek. Na oficjalne rządowe dane od Energy Information Administration poczekać trzeba będzie do środy wieczorem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wsparciem dla perspektyw odbudowy popytu na paliwa w Ameryce Północnej jest zatwierdzenie pakietu stymulacji fiskalnej, który oprócz infrastrukturalnego wsparcia zapewni obywatelom zapomogi, które mogą przełożyć się na zwiększoną konsumpcję oraz zużycie paliw. Po podpisaniu ustawy wdrażającej program przez Donalda Trumpa, na początku stycznia czeka ją jeszcze przełożone głosowanie w Senacie związane z wysokością świadczeń zasiłkowych dla gospodarstw domowych.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Osłabienie dolara zwykle przekłada się na wzrost ceny paliw z uwagi, że są one denominowane w amerykańskiej walucie. W środę rano indeks dolara spadł do nowych dwu- i półmiesięcznych minimów na 89,714 pkt., by potem odbić w górę do 89,79 pkt. tracąc 0,22% względem wtorkowej sesji.

Cena ropy naftowej w górę wspierana sporym spadkiem rezerw surowca w USA
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w środę wzrasta o 0,60% do 48,29 dol. za baryłkę kontynuując zwyżkę o 0,80% z wtorku.

Cena ropy naftowej w górę wspierana sporym spadkiem rezerw surowca w USA
Notowania ropy naftowej WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w środę zyskuje 0,82% i drożeje do 51,54 dol. za baryłkę.

Cena ropy naftowej w górę wspierana sporym spadkiem rezerw surowca w USA
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Od 1 stycznia 2021 roku, OPEC+ zmniejszy ograniczenia wydobycia do 1,5 mln baryłek dziennie względem wcześniejszego poziomu redukcji wynoszącego 2 mln baryłek. Spotkanie kartelu, w którym podsumowane zostanie bieżące przestrzeganie wyznaczonych norm przez członków zaplanowane zostało na 4 stycznia.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here