Naga MarketsCena ropy naftowej w górę po oznakach ożywienia popytuCeny ropy naftowej wzrosły w piątek, gdy w wyniku rosnącej liczby nowych zachorowań na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i Chinach oraz niepewnych wzrostów amerykańskiej produkcji, utrzymywała się wysoka dynamika wzrostu popytu na paliwo.

  • Dane o nadal powiększających się amerykańskich zapasach ropy, doprowadziły do spadku jej cen.
  • Na poprawę ceny ropy wskazuje z kolei wzrost ruchu w Europie, Chinach i USA, zwiastując poprawę popytu na benzynę.
  • Cailin Birch sądzi, że cena ropy Brent utrzyma się w przedziale 35-45 dolarów za baryłkę.  

Druga fala pandemii, może doprowadzić do gwałtownego załamania ceny ropy

Kontrakty na ropę WTI i ropę Brent są na drodze do tygodniowego spadku o około 1,7%, po tym jak rekordowe dane o zapasach ropy naftowej w USA obniżyły ceny w środę.

Z raportu Energy Information Administration wynika, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły trzeci tydzień z rzędu. W tygodniu zakończonym 19 czerwca zapasy wzrosły o 1,4 mln baryłek. Wykazał on również, że całkowita krajowa produkcja ropy wzrosła o 500 tysięcy baryłek do 11 milionów baryłek dziennie.

Analitycy zwracają uwagę, że dane satelitarne pokazują silny wzrost ruchu w Chinach, Europie i w Stanach Zjednoczonych, co wskazuje na poprawę popytu na paliwo.

Zobacz również: MFW: Giełdy z ryzykiem korekty, rynek “odłączył” się od realnej gospodarki

Duży skok w zakresie dóbr trwałych i zapewnienia doradcy ekonomicznego Białego Domu Larryego Kudlowa, że Stany Zjednoczone nie zamierzają ponownie zamknąć gospodarki, dały nam impuls. Obawy o powrót pandemii sprowadzały nas na niższy poziom, ale Kudlow przypomniał rynkowi, by spojrzeć na dane dotyczące koronawirusa z perspektywy i skupić się na pozytywnych sygnałach płynących z ostatnich danych ekonomicznych. – powiedział portalowi MarketWatch Phil Flynn, starszy analityk rynku w The Price Futures Group.

Ropa WTI rośnie do 39,17, a ropa Brent do 41,59 dolarów za baryłkę

Istnieją jednak obawy, że skok infekcji COVID-19 w południowych stanach USA może zatrzymać ożywienie popytu, zwłaszcza że niektóre z tych stanów, takie jak Floryda i Teksas, są jednymi z największych konsumentów benzyny.

Cailin Birch, ekonomista z Economist Intelligence Unit, spodziewa się, że obecne czynniki “push-and-pull” na rynku ropy naftowej będą się wzajemnie kompensować w najbliższych miesiącach, utrzymując ceny ropy Brent w drugiej połowie tego roku w przedziale od 35 do 45 dolarów.

Wykres przedstawiający zmianę ceny ropy WTI w ciągu ostatnich 11 godzin, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here