Naga MarketsCena ropy naftowej w dół wskutek zamieszania politycznego w USACeny ropy naftowej w czwartek rano spadają o niemal 1% na fali informacji o zbliżeniu się Joe Bidena do zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA, jednak jak się okazuje, Republikanie będa w stanie utrzymać dominację w Senacie, co może okazać się blokadą dla projektu pakietu fiskalnego proponowanego przez Demokratów.

  • Łączna liczba przypadków COVID-19 przekroczyła 48 mln
  • Ruch samochodowy we Francji i Włoszech najniższy od czerwca
  • Zapasy ropy naftowej w USA znacznie zmalały

Ropa WTI tuż poniżej 39 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej NYMEX w czwartek rano spada o 0,89% do 38,80 dol. za baryłkę tracąc część zwyżki wypracowanej w ostatnich dniach.

Cena ropy naftowej w dół wskutek zamieszania politycznego w USA
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Natomiast, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w porannej czwartkowej sesji tanieje o 0,63% do 40,97 dol. bbl

Cena ropy naftowej w dół wskutek zamieszania politycznego w USA
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Ant Group: największe IPO w historii świata zawieszone, Alibaba mocno w dół

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Joe Biden jest na ten moment znacznie bliżej zwycięstwa niż Donald Trump, po tym jak zagwarantował sobie zwycięstwo w kolejnych dwóch kluczowych stanach.

Trump nie zamierza jednak pogodzić się z ewentualną porażką i jego komitet wyborczy już złożył serię pozwów podważających poprawność liczenia głosów w kilku stanach.

W przypadku, gdy zwycięstwo Bidena nastąpi o włos, Trump zapewne rozpęta medialną burzę, która może wywołać lawinę niepewności. Możliwe, że przełoży się to na dużą zmienność ropy naftowej, która jest dość upolitycznionym surowcem.

W tym momencie zdaje się także, że Republikanie utrzymają swoją dominację w Senacie, więc nawet w przypadku zwycięstwa Bidena i Demokratów w Izbie Reprezentantów, nie będzie tak łatwo przepchnąć ustawy związanej z pakietem stymulacji fiskalnej dla gospodarki.

Pakiet ten ma gwarantować zapomogę dla wielu branż, ale także dla obywateli. Przełoży się to na zwiększoną konsumpcję, również bezpośrednio ropy, powodując znaczny wzrost popytu na paliwa w USA. Taki scenariusz jest pozytywnym bodźcem dla wzrostu cen ropy.

Co więcej, republikańska twierdza w legislatywie może być także oporem dla prób forsowania przez Bidena proklimatycznych projektów ustaw, co jest rzecz jasna bardziej pożądaną sytuacją dla rynku ropy.

Zobacz również: Cena złota wzrasta w obliczu niepewności co do wyniku wyborów w USA

Ropa: popyt a pandemia w Europie

Jednocześnie, pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa w Europie i paraliżuje kolejne gospodarki. Lockdowny wprowadziły już m. in. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Irlandia czy Belgia. Przeciętne ruch na autostradach we Francji, Włoszech spadł do najniższych poziomów od czerwca, jak stwierdzili analitycy ANZ.

Pozytywną wiadomością jest natomiast spadek zapasów ropy naftowej w USA. Jak podaje rządowa agencja Energy Information Administration, rezerwy skurczyły się o niemal 8 mln baryłek. To znacznie więcej niż spodziewane przez analityków zaledwie 0,89 mln baryłek.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here