Naga MarketsCena ropy naftowej w dół na zakończenie burzliwego rokuCena ropy naftowej WTI zmierza do zakończenia roku, który okazał się być jednym z najbardziej burzliwych w historii notowań surowca. Po raz pierwszy, cena została sprowadzona do ujemnych wartości, a bezprecedensowe wprowadzenie lockdownów wywołało paraliż globalnej gospodarki prowadzący do wzrostu obaw o dostateczny poziom popytu na paliwa. Jednak notowania ropy zapewne zakończą 2020 rok zaledwie 20% na minusie, po tym jak kontrola podaży przez OPEC+ oraz fiskalna stymulacja zapewniły właściwy poziom popytu do odbudowy cen surowca na przestrzeni ostatnich miesięcy.

  • Zapasy ropy naftowej w USA zmniejszyły się jak wynika z danych EIA
  • Zaostrzenie restrykcji w Europie w związku z nowym szczepem koronawirusa ograniczyło dalsze wzrosty cen ropy
  • Nasza prognoza dotycząca cen ropy na 2021 rok dostępna jest pod tym linkiem

Ropa WTI kończy rok 20% na minusie

Cena ropy Brent wzrosła niemal trzykrotnie po tym jak kurs słodkiej europejskiej ropy spadła do zaledwie 16 dol. za baryłkę w połowie kwietnia. Właśnie wtedy, cena ropy WTI opadła do wartości poniżej -40 dol. bbl wyznaczając najniższy poziom notowań w historii.

Te artykuły również Cię zainteresują
W czwartek rano, ropa WTI notowana na amerykańskiej giełdzie NYMEX tanieje o skromne 0,14% do 48,33 dol. za baryłkę i zapewne zakończy grudzień z wzrostem o ponad 6,5%.

Cena ropy naftowej w dół na zakończenie burzliwego roku
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Natomiast cena ropy Brent na europejskiej giełdzie ICE spada o 0,16% do 51,39 dol. za baryłkę. Przekłada się to na wzrost w ujęciu miesięcznym o 7,89%.

Cena ropy naftowej w dół na zakończenie burzliwego roku
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Wsparciem dla kursu surowca jest słabnący dolar, który w ostatni dzień 2020 roku opadł do kolejnych 33-miesięcznych minimów. Indeks dolara wskazał odczyt 89,60 pkt.

Spoglądając na bieżącą sytuację, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych zmniejszyły się w zeszłym tygodniu o ponad 6 mln baryłek jak wynika z danych zaprezentowanych przez rządową agencję Energy Information Administration. Konsensus przewidywań analityków względem tego wyniku wyniósł -2,58 mln baryłek, zatem odczyt ten powinien być traktowany jako pozytywna informacja.

Cena ropy naftowej w dół na zakończenie burzliwego roku
Zmiana poziomu rezerw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Źródło: EIA, tradingview,com

Liczba aktywnych platform wiertniczych ropy naftowej i gazu ziemnego zwiększyła się o trzy w zeszłym tygodniu, jak wynika z danych Baker Hughes.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Od początku nowego roku, limity ograniczeń podaży ropy na rynki nałożone przez OPEC+ na kraje członkowskie kartelu zostaną poluzowane o 500 tys. baryłek dziennie, zatem ich poziom wyniesie 1,5 mln baryłek dziennie. Spotkanie przedstawicieli grupy planowane jest na 4 stycznia.

Nasza redakcja przygotowała prognozy cen ropy naftowej oraz innych aktywów na 2021 rok, a znajdą je państwo tuż poniżej.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here