Platforma wydobywcza ropyCena ropy naftowej tonie. Podczas dzisiejszej sesji w pewnej chwili mogliśmy obserwować spadki na ponad 30 procent! Rozmowy OPEC+ legły w gruzach, a rosnące niepokoje związane z koronawirusem nie pomagają. Cena baryłki WTI spadła poniżej 30 dolarów.


 

Pogrom na rynku ropy naftowej

Arabia Saudyjska zdecydowała się na obniżenie ceny własnej ropy, co rozpoczęło wojnę cenową z Rosją. Sytuacja ta jest wynikiem niepowodzenia rozmów grupy OPEC+, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Dodatkowo Arabia Saudyjska może zwiększyć wydobycie powyżej 10 milionów baryłek dziennie, a przypomnijmy, że w ostatnim czasie mówiło się o cięciu o 1-1,5 mln baryłek.

Przecena na ropie naftowej prowadzi też do spadków na rynku akcji, gdzie sesja azjatycka zakoczyła się nawet ruchamie na poziomie – 5-6%, a rynek kontaktów wskazuje na niskie otwarcie w Europie, Niemiecki DAX prawdopodobnie rozpocznie dzień od 6% luki spadkowej.

Patrząc techniczne na wykres ropy Brent, doszło do ataku na dolne ograniczenie kanału spadkowego. Dopóki notowania znajdują się poniżej, wydaje się że strefa wsparcia wynikająca z dołków z 2016 roku jest w zasięgu. Oczywiście w przypadku tak dramatycznej przeceny ryzyko wystąpienia dynamicznej korekty wzrostowej jest duże, niemniej panika może utrzymywać się w pierwszej część tygodnia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku zajmowania transakcji.

Cena ropy naftowej
Ropa naftowa Brent interwał W1

Cena ropy naftowej WTI poniżej 30 dolarów za baryłkę!

Kilkuprocentowe spadki na rynku indeksów giełdowych to jeszcze nic w porównaniu z przeceną na ropie naftowej, gdzie dziś sięgnęła ona blisko 30 procent. Być może analiza techniczna nie jest najlepszym pomysłem w przypadku tak silnej paniki, niemniej warto zwrócić uwagę na fakt, iż notowania baryłki WTI dotarły do dołków z 2016 roku, gdzie dodatkowo znajduje się szerokie mierzenie 161,8% Fibonacciego. Wydaje się więc, że jest to wręcz idealne miejsce do odbicia. Niemniej biorąc pod uwagę panującą na rynku panikę, dalsze spadki nie są wykluczone. Zobacz, jak inwestować w ropę WTI i Brent.

Cena ropy naftowej oil WTI
Ropa naftowa poniżej 30 dolarów, interwał W1

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here