Naga MarketsCena ropy naftowej rośnie pomimo rekordowej liczby zakażonych koronawirusemCeny ropy wzrosły w czwartek, ponieważ gwałtowny spadek zapasów ropy przeważał nad obawami, że skok w liczbie zachorowań na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i przywrócone środki bezpieczeństwa w Kalifornii mogą zatrzymać ożywienie popytu na paliwo.

  • Amerykańskie zapasy ropy naftowej spadły o 7,2 miliona baryłek.
  • W środę odnotowano w USA prawie 50 tysięcy nowych przypadków zachorowań na COVID-19.
  • Według analityków, dla cen ropy będzie ważna aktywność amerykańskich kierowców w najbliższy weekend.

Spadek wielkości zapasów ropy przekroczył oczekiwania

Do 12:20 cena ropy WTI rośnie o 0,58% i wynosi 40,05 dolara za baryłkę, natomiast ropa Brent rośnie o 0,57% i wynosi 42,27 dolarów za baryłkę.

Z danych amerykańskiego Energy Information Administration wynika, że zapasy ropy naftowej w USA spadły o 7,2 miliona baryłek w stosunku do rekordowego poziomu z zeszłego tygodnia, o wiele więcej niż oczekiwali analitycy. Jednocześnie rafinerie zwiększyły produkcję, a import zmniejszył się.

Zazwyczaj spadek zapasów sygnalizuje pozytywny rozwój popytu lub negatywny ruch w podaży. Ponieważ jednak podaż jest dość stabilna, rynek zakłada, że to popyt jest silny, mimo nowych infekcji COVID-19 i związanych z nimi ograniczeń. Nowe środki bezpieczeństwa w Kalifornii spowodowałyby załamanie rynku lada dzień, ale wczorajszy raport EIA o stanie zapasów przeważył złe wiadomości. – powiedziała Louise Dickson, analityk rynków naftowych w Rystad Energy.

Zobacz również: Indeks WIG20 zyskał prawie 0,8%. Wzrost cen KGHM, CD Projekt oraz PKN Orlen

Jak podaje Reuters, liczba nowych przypadków COVID-19 w środę wyniosła prawie 50 tysięcy, co oznacza największym jednodniowym wzrost zachorowań od początku pandemii.

W ciągu 5 ostatnich dni cena ropy WTI wzrosła o 3,36%

Kalifornia wycofała się z działań mających na celu ponowne otwarcie swojej gospodarki, wprowadzając zakaz spożywania posiłków w restauracjach na terenie całego stanu, zamykając bary i wzmacniając działania mające na celu zapewnienie zdystansowania społecznego.

Analitycy zauważyli jednak, że zapasy benzyny były wyższe, mimo oczekiwanego spadku.

Eksperci zwrócili również uwagę na aktywność kierowców w USA w najbliższy weekend 4 lipca, kiedy Amerykanie świętują Dzień Niepodległości i na to, jak szybko amerykańscy przedsiębiorcy ożywią zatrzymaną produkcję.

Wykres przedstawiający zmianę ceny ropy WTI w ciągu ostatnich 12 godzin, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here