Naga MarketsCena ropy naftowej rośnie, OPEC+ zdecyduje co z limitami produkcjiRopa naftowa rozpoczęła tydzień od spadków. Inwestorzy poddają pod wątpliwość szybki wzrost popytu na ropę naftową, a również wyczekują decyzji na temat dalszych limitów wydobycia ze strony grupy OPEC+.

  • 15 lipca grupa OPEC+ zdecyduje, czy utrzyma cięcia wydobycia ropy naftowej.
  • Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega przed ponownym załamaniem popytu.
  • Bob McNally prognozuje wzrost popytu na ropę w tym kwartale o 18%.

Opóźniające się ożywienie gospodarcze budzi obawy o popyt na ropę

Po udanym podwojeniu cen ropy naftowej w ciągu ostatnich kilku miesięcy w wyniku bezprecedensowych cięć produkcji, OPEC+ kierowany przez Arabię Saudyjska i Rosję jest gotowy do rozpoczęcia porzucania środków stymulacyjnych w miarę ustępowania pandemii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Druga fala pandemii grozi kolejnym spadkiem popytu na ropę, podczas gdy miliard baryłek zapasów, które piętrzyły się od pierwszego wybuchu pandemii, nadal się kumuluje. Jeśli OPEC+ zwiększy podaż w czasie spadku zapotrzebowania, ceny mogą ponownie się załamać.

Podczas spotkania, które odbędzie się w środę, przedstawicieli państw OPEC+ zdecydują, czy grupa powinna utrzymać cięcia dziennej produkcji na poziomie 9,6 miliona baryłek przez kolejny miesiąc.

Zobacz również: Biomed Lublin zyskał ponad 8% wyznaczając historyczny szczyt. Mabion spada o 33%

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział 2 lipca, że nie zajęto jeszcze stanowiska w sprawie cięć, ale podkreślił, że lepiej będzie, jeśli OPEC+ będzie trzymać się swoich wcześniejszych decyzji.

Cena ropy WTI wzrosła o 7,81% w ciągu ostatniego miesiąca

OPEC+ może kontynuować wyznaczony wzrost bez zalewania rynku. Globalny popyt wzrośnie w tym kwartale o 18% do 95,7 milionów baryłek dziennie po wznowieniu działalności gospodarczej. Nasze bilanse wykazują duże deficyty w trzecim i czwartym kwartale. Myślę, że rynek poradzi sobie z dodatkową podażą ropy całkiem dobrze – powiedział Bob McNally, założyciel firmy konsultingowej Rapidan Energy Group.

Z drugiej strony Międzynarodowa Agencja Energetyczna zwraca uwagę na ciągły wzrost zachorowań na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych, a także możliwą drugą falę pandemii, co może doprowadzić do przywrócenia zniesionych zakazów.

Rodzaj ożywienia, jakiego ludzie mogliby się spodziewać, być może do tej pory się nie pojawił. Nie ma wątpliwości, że dokona się zacieśnienie rynku, po prostu jeszcze go nie osiągnęliśmy – powiedział Mohammad Darwazah, analityk w Medley Global Advisors.

Cena ropy Brent spada o 1,25% do 42,70 dolarów za baryłkę, a ropy WTI o 1,28% do 40,03 dolarów za baryłkę.

Wykres przedstawiający zmianę ceny ropy WTI w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here