Naga MarketsCena ropy naftowej nerwowo za sprawą konfliktu na linii USA-IranBieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia. Z kolei dzisiaj notowania ropy naftowej rozpoczęły sesję od przeceny, jednak obecnie nadrobiły już zniżkę z wcześniejszych godzin.

Zachowanie inwestorów jest odzwierciedleniem niepewności dotyczącej sytuacji na Bliskim Wschodzie i trudności w interpretacji dotychczasowych informacji ze strony polityków. Mimo że deklaracje zarówno po stronie USA, jak i Iranu, pokazywały gotowość do zawziętej obrony swoich interesów, to wciąż nie ma pewności, w jakim kierunku pójdzie konflikt amerykańsko-irański.

Scenariuszy jest wiele, i dużo wskazuje na to, że Iran zdecyduje się na jakieś działania zbrojne. Dzisiaj kraj ten poinformował o rozważaniu 13 scenariuszy odwetowych, z których każdy byłby dotkliwy dla USA. Warto pamiętać, że dla Irańczyków zabicie ich ważnego i uwielbianego dowódcy, Qassema Suleimaniego, było okrutnym ciosem, a odpowiedź na niego jest wręcz kwestią honoru.

Najwięcej znaków zapytania związanych jest ze strategią Amerykanów. Chociaż wypowiedzi Donalda Trumpa wydają się chaotyczne i nieprzemyślane, to niewykluczone, że konflikt na Bliskim Wschodzie wpisuje się w jego strategię dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Z drugiej strony, społeczeństwo amerykańskie jest podzielone w kwestii poparcia dla ewentualnej eskalacji konfliktu, więc te ruchy są ryzykowne politycznie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here