Naga MarketsCena ropy naftowej najwyższa od lat. Lira bije rekordy słabościZbliżamy się do kluczowego dnia tygodnia, czyli piątku, kiedy zostaną opublikowane dane z amerykańskiego rynku pracy, ale i przed tym emocji nie brakuje. Na pierwszy plan w środku tygodnia wysunęły się ropa naftowa oraz turecka lira.

Cena ropy naftowej rośnie

Ceny ropy naftowej zdają się kontynuować wzrosty już trzecią sesję z rzędu, a baryłka WTI notowana jest w okolicach najwyższego poziomu od października 2018 r., czyli powyżej 68 USD. Wydaje się, że głównym czynnikiem pomagającym ropie jest optymizm związanym z silnym popytem na paliwa i zgodą OPEC+ na utrzymanie planu stopniowego łagodzenia ograniczeń dostaw do lipca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Saudyjski minister energii wykazał zaufanie, że solidne ożywienie popytu w USA i Chinach, dwóch największych na świecie konsumentów ropy, wraz ze szczepieniami doprowadzi do dalszego przywrócenia równowagi na globalnym rynku ropy. Dwóch zachodnich dyplomatów powiedziało, że jest mało prawdopodobne, aby światowe mocarstwa i Iran osiągnęły ostateczne porozumienie w obecnej rundzie rozmów, aby wznowić porozumienie nuklearne z 2015 r.

Władze Turcji nie pomagają swojej walucie

Turecka lira w środę osunęła się do kolejnego rekordowo niskiego poziomu 8,7775 wobec dolara amerykańskiego. Tuż przed tym prezydent Recep Erdogan powiedział, że stopy procentowe muszą zostać obniżone w ciągu najbliższych dwóch miesięcy i dodał, że rozmawiał o tym z nowym gubernatorem banku centralnego.

Dane o inflacji w Turcji za maj mają zostać opublikowane w czwartek, z prognozami wskazującymi na dalszy wzrost do 17,3 proc., czyli najwyższego od maja 2019 r. Lirze nie pomogły także decyzje o usunięciu zastępcy prezesa banku centralnego Oguzhana Ozbasa, dwa miesiące po tym, gdy Erdogan zwolnił prezesa banku Naci Agbala, co doprowadziło do silnego osłabienia liry w marcu.

Kryptowaluty przed kolejnym okresem wysokiej zmienności?

Na rynku kryptowalut wydaje się, że obserwujemy ciszę przed burzą. Dzienna zmienność kursu bitcoina, liczona wskaźnikiem RSI (14) spadła do poziomów ostatnio obserwowanych w marcu 2020 r. Wskaźnik RSI (14) dla zmienności tygodniowej znajduje się z kolei na poziomie najniższym od kwietnia 2020 r. Oznacza, to, że od ponad roku nie było tak spokojnie na rynku bitcoina, jak jest teraz.

Zmienność jednak to miara sinusoidalna. Oznacza to, że po okresach wysokiej zmienności mogą przychodzić stagnacja, po niej zaś znów może przyjść okres wysokiej zmienności. Niewykluczone więc, że na rynku krypto może szykować się kolejny okres większych zmian cen.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: neuca akcje | złotówka | kurs euro w czasie rzeczywistym | 11bit akcje | cena akcji pgnig dzisiaj | wartość dolara | bitcoin kurs forum |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here