Naga MarketsCena ropy nafotwejPo tym jak w piątek OPEC zaskoczył rynek wyższymi cięciami wydobycia ropy naftowej, kurs “czarnego złota” znalazł się na najwyższych poziomach od 12 tygodni. Aktualnie możemy obserwować nieznaczne cofnięcie, niemniej w piątek za baryłkę WTI trzeba było płacić nawet 59,8$ z kolei Brent kosztował 64,8$.


Cena ropy naftowej coraz wyżej

Podczas piątkowego szczytu, który miej miejsce w Wiedniu, Rosja i kraje OPEC podjęły decyzję o dodatkowych cięciach wydobycia ropy naftowej. Jak wynikało z wcześniejszych ustaleń, porozumienie miało trwać do końca marca 2020 roku. Zakładało ono cięcia w wysokości 1,2 mln baryłek dziennie. Z kolei tuż przed weekendem zdecydowano o dodatkowym ograniczeniu wydobycia o kolejne pół miliona baryłek (również ma ono obowiązywać do końca pierwszego kwartału 2020 roku.

Warto jednak dodać, że zmieniono reguły obliczania cięć, o co wnioskowała Rosja. Kondensat nie ma już być wliczany do wydobycia ropy. W konsekwencji ma to doprowadzić do zmniejszenia wydobycia ropy o 2,1 mln baryłek od początku nowego roku.

Kolejne cięcia powinny powodować dalsze wzrosty ceny ropy naftowej. Największa ich część spadnie na Arabię Saudyjską. Rijad ma zmniejszyć wydobycie o 0,5 miliona baryłek dziennie. Jednak krajowi zależy na wzroście ceny ropy naftowej. W piątek przedstawiona została oferta publiczna największego giganta naftowego – Saudi Aramco, która jest zarazem najbardziej dochodową firmą na świecie.

Sytuacja techniczna na ropie WTI

Pomimo sporej zmienności, jaką mogliśmy obserwować w ostatnim czasie na ropie naftowej, rynek zachowywał się technicznie. Patrząc na interwał H4 na WTI, ostatnie 3 korekty spadkowe były niemal identyczne. Dlatego też posługując się metodologią Overbalance, należy wziąć pod uwagę wsparcie wypadające w okolicach poziomu 56,5$. Oprócz dolnego ograniczenia układu 1:1, znajduje się tutaj także mierzenie 38,2% całej fali wzrostowej, licząc od początku października.

Wykres ropy WTI
Ropa WTI interwał H4


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here