Naga MarketsCena ropy naftowej nadal w górę, zapasy w USA w centrum uwagiNie milkną echa decyzji OPEC+ w kwestii porozumienia naftowego. Brak zmian w limitach produkcji ropy w krajach rozszerzonego kartelu rozbudził obawy o podaż tego surowca oraz spekulacje, czy OPEC+ nie będzie zmuszony do tego, by i tak dokonać rewizji w najbliższych tygodniach.

Cena ropy naftowej kontynuuje wzrosty

Na razie jednak decyzja OPEC+ przyczyniła się do jeszcze większej presji na wzrost notowań ropy naftowej. Cena amerykańskiej ropy gatunku WTI wspięła się już do okolic 79 USD za baryłkę, czyli utrzymuje się na najwyższych poziomach od 2014 roku. Tymczasem notowania europejskiej ropy Brent oscylują obecnie w okolicach 82-83 USD za baryłkę. To najwyższy poziom cen od października 2018 roku, a więc od równo trzech lat. Co więcej, ceny ropy Brent zbliżają się już do maksimów z tamtego okresu, wynoszących nieco ponad 86 USD za baryłkę.Inwestorzy i konsumenci na całym świecie obawiają się sytuacji na rynku ropy naftowej, biorąc pod uwagę wyraźny wzrost cen surowców energetycznych i ich niskie zapasy – a to wszystko w obliczu zbliżającej się zimy. Niemniej, największą niepewność budzi wciąż sytuacja pandemiczna.

W ostatnim czasie niektóre gospodarki (w tym japońska) znosiły niektóre restrykcje – ale w krajach zachodnich nie ustają obawy o skutki czwartej fali pandemii. To właśnie oczekiwania obniżonego przez pandemię popytu były jednym z czynników, które skłoniły OPEC+ do braku zmian w porozumieniu naftowym.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Tymczasem dzisiaj uwaga inwestorów skupi się na danych dotyczących zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Ostatnie informacje na ten temat pokazały, że faktycznie popyt na paliwa w USA trochę wyhamowuje. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA zwyżkowały o 951 tys. baryłek, podczas gdy oczekiwano ich niewielkiego spadku. Tymczasem dzisiaj o 16:30 swoje dane przedstawi Departament Energii USA.

Autor poleca również:

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here