Naga Markets

Cena ropy naftowej może zakończyć zwyżką już trzeci tydzień z rzęduNotowania ropy naftowej znajdują się obecnie na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia zwyżką – co byłoby już trzecim z rzędu tygodniowym wzrostem cen tego surowca. Cena ropy naftowej WTI dzisiaj sięgnęła już poziomu 80 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej Brent przekraczają już poziom 82,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach są to najwyższe poziomy cenowe od listopada ub.r.

Cena ropy naftowej kontynuuje wzrosty

Zwyżkom cen ropy naftowej sprzyja globalny optymizm, wynikający z oczekiwań relatywnie niewielkiego wpływu wariantu Omikron na popyt na ropę naftową na świecie. Stronie popytowej pomaga także stonowane stanowisko OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy, jak również problemy niektórych państw kartelu z wydobyciem, wynikające m.in. z problemów infrastrukturalnych (Nigeria, Angola).Ceny ropy naftowej w ostatnich dniach znajdują także wsparcie w sytuacji w Libii, gdzie produkcja ropy spadła do poziomu 729 tys. baryłek dziennie, z ubiegłorocznych maksimów w okolicach 1,3 mln baryłek dziennie. Wszystko za sprawą m.in. prac naprawczych na jednym z kluczowych ropociągów.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Dużo emocji wzbudzają także doniesienia z Kazachstanu – czyli kraju, który jest jeszcze większym producentem ropy naftowej niż Libia, odpowiadającym za niecałe 2% światowej produkcji ropy. Masowe protesty w Kazachstanie rozpoczęły się bowiem w zachodnim rejonie kraju, bogatym w ropę naftową. Obecnie przerodziły się one już w zamieszki, a zapowiedzi rosyjskiej interwencji budzą obawy o dalszy ciąg sytuacji w tym kraju.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed akcje | orlen kurs akcji | dow index | gpw benefit | jsw akcje opinie | s&p 500 notowania | giełda mbank |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here