Naga MarketsCena ropy naftowej kontynuuje zwyżkęOd początku lutego na rynku ropy naftowej zdecydowanie przeważa strona popytowa. Notowania ropy gatunku WTI rozpoczęły bieżący tydzień w rejonie 52 USD za baryłkę, podczas gdy obecnie przekraczają wyraźnie 56 USD za baryłkę. Analogiczne, duże wzrosty cen widoczne były na rynku ropy Brent, która rozpoczynała poniedziałkową sesję w okolicach 55 USD za baryłkę, podczas gdy obecnie zbliża się do poziomu 59 USD za baryłkę.

Cena ropy naftowej cały czas rośnie

Na początku lutego w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej pozostaje kartel OPEC, a w zasadzie rozszerzony OPEC+, wraz z jego porozumieniem naftowym, regulującym ilość produkowanej ropy naftowej w poszczególnych krajach. Wczoraj miało miejsce spotkanie komitetu ministerialnego OPEC+, czyli ciała doradczego, monitorującego dopasowanie państw kartelu do postanowień porozumienia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Komitet sam w sobie nie decyduje w kwestiach związanych ze zmianami limitów produkcji ropy naftowej, ale może sugerować pewne rozwiązania. Obyło się jednak bez niespodzianki – uczestnicy wirtualnego spotkania potwierdzili zasadność dotychczasowych cięć produkcji ropy naftowej, ustalonych obecnie na luty i marzec w wysokości 7,2 mln baryłek dziennie. Poza tym, warto pamiętać o deklaracji Arabii Saudyjskiej o dodatkowym cięciu produkcji, wynoszącym milion baryłek dziennie ponad to, co kraj ten zadeklarował w ramach porozumienia OPEC+.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Kolejne spotkanie OPEC+, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej, będzie miało miejsce na początku marca i dotyczyć będzie działań od początku kwietnia br. Na razie nie ma żadnych istotnych spekulacji czy informacji na temat potencjalnych zmian, ale wstępne założenia każą sądzić, że OPEC+ oraz Arabia Saudyjska mogą nie przedłużyć cięć produkcji ropy naftowej w tak dużym zakresie jak dotychczas.

Wiele zależeć będzie jednak od sytuacji w globalnej gospodarce, a ta zmienia się jak w kalejdoskopie. Jeśli restrykcje związane z przemieszczaniem za miesiąc nadal będą utrzymane, a nowe mutacje koronawirusa pozostaną istotnym zagrożeniem, to kartel prawdopodobnie nie zmieni istotnie polityki. Niemniej, jeśli sytuacja będzie się poprawiać, to nacisk na zwiększenie produkcji ropy naftowej z pewnością się pojawi, zwłaszcza ze strony Rosji.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen kurs | kryptowaluty bitcoin | bitcoin analiza | dax | kursy kryptowalut prognozy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here