Naga MarketsCena ropy naftowej: jakie zmiany zajdą na rynku dzięki szczepionce na Covid-19?Od dwóch miesięcy ceny czarnego złota utrzymywały się na stałym poziomie jednak ze względu na wzmożoną aktywność rynku, ceny osiągnęły pięciomiesięczne minimum, by następnie szybko odbić się od dna. Czy nadszedł czas, aby inwestorzy zaczęli kupować czarne złoto lub zajmowali krótkie pozycje przed kolejnym spadkiem cen?

  • Opór na poziomie 42 USD za baryłkę
  • Zwiększenie się prognoz globalnego zapotrzebowania na ropę
  • Wpływ szczepionki na wzrost cen czarnego złota

Czy w związku z tym, że inwestorzy zrobili sobie przerwę w oczekiwaniu na wynik wyborów w USA, istnieje teraz możliwość wyjścia cen z niedawnego przedziału? Niniejsza analiza cen ropy naftowej analizuje czynniki wpływające na ostatnie ruchy cenowe oraz perspektywy dla rynku.

Poniżej możesz obejrzeć film, w którym główny strateg rynkowy Capital.com, David Jones, dokonuje analizy technicznej wykresu ropy naftowej w poszukiwaniu odpowiednich miejsc do zajęcia pozycji.

Trend cen ropy naftowej: czy na rynku pojawi się ożywienie dzięki szczepionce na Covid-19?

Na rynku ropy naftowej w 2020 r. odnotowano bezprecedensową zmienność, a amerykański benchmark (WTI) zaczynał rok od 65 dolarów za baryłkę, by w kwietniu po raz pierwszy w historii osiągnąć ujemne wartości. Następnie rynek się odbił, a od tego czasu cena WTI utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie około 36-40 USD za baryłkę. Rynek znalazł się pod presją czasu w związku z oczekiwaniami rosnącej podaży, ale wiadomość o potencjalnej szczepionce Covid-19 z 9 listopada wpłynęła na wzrost cen.

Produkcja z Libii szybko wzrosła po zawieszeniu broni w czasie wojny domowej, zwiększając produkcję z 80 tys. baryłek dziennie w sierpniu do około 800 tys. baryłek dziennie na początku listopada. Członkowie OPEC+ – Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej krajów partnerskich mieli w nowym roku ograniczyć cięcia w produkcji. Jednak ostatnie wiadomości z OPEC+ sugerują, że grupa rozważa opóźnienie wzrostu produkcji o 3-6 miesięcy lub nawet wprowadzenie dalszych cięć. Spotkanie OPEC+ planowane jest na 30 listopada, gdzie mają zapaść ostateczne decyzje.

Popyt pozostaje poniżej ubiegłorocznego poziomu, ponieważ pandemia Covid-19 zakłóciła działalność przemysłową i transport-głównych konsumentów ropy naftowej a wzrost podaży, zanim nastąpi wzrost popytu, spowoduje dalszy spadek cen.

Analiza cen ropy naftowej pokazuje, że cena WTI wzrosła z 35,79 USD za baryłkę w dniu 30 października do 41,45 USD za baryłkę w dniu 11 listopada, ponieważ perspektywa szczepionki umożliwiającej ponowne otwarcie gospodarek na całym świecie podniosła oczekiwania dotyczące wzrostu popytu.


Teraz, gdy rynek zdyskontował wiadomość o potencjalnej szczepionce, czy inwestorzy powinni sprzedawać fakty, czy może ceny ropy jeszcze wzrosną?

Ropa naftowa prawdopodobnie nie spadnie znów do zera, ale może spaść do wsparcia technicznego na 37,25 dolarów za baryłkę. Rynek załamał się po ogłoszeniu danych, które pokazały, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu, a nie spadły zgodnie z prognozą.

Capital.com
Capital.com - handluj już od 80 PLN! SPRAWDŹ NAS

Co dalej z rynkiem naftowym?

Wskaźniki techniczne nie zapowiadają konkretnego kierunku. Średnia krocząca MACD od początku listopada przesunęła się w stronę kupna, natomiast wskaźnik względnej siły (RSI) zmierza w kierunku wykupienia po raz pierwszy od czerwca.

Od września obserwujemy silny opór na poziomie 42 dolarów za baryłkę, którego rynek nie był w stanie przebić nawet przy impulsie wywołanym przez wiadomości o szczepionkach. To może wskazywać, że rynek prawdopodobnie się wycofa, sugerując krótką pozycję ze stop loss’em powyżej 42 dolarów za baryłkę. Alternatywnie, oczekiwanie na wycofanie się rynku do 38 dolarów przed otwarciem długiej pozycji ograniczyłoby straty przy utrzymującej się słabości. Jeśli rynek jest w stanie przebić się przez barierę 42 dolarów, następny poziom do obserwacji wynosiłby 44 USD za baryłkę.

Niski popyt prawdopodobnie będzie w dalszym ciągu wywierał presję na rynek. Międzynarodowa Agencja Energetyczna obniżyła prognozę globalnego zapotrzebowania na ropę o 0,4 mln baryłek dziennie (mb/d) w trzecim kwartale, 1,2 mb/d w czwartym kwartale i 0,7 mb/d w pierwszym kwartale 2021 roku. Prognoza na 2020 r. została skorygowana w dół i oczekuje się spadku popytu o 8,8 mln baryłek dziennie w porównaniu do poprzedniej prognozy spadku o 8,4 mb/d. Agencja spodziewa się on wzrostu popytu o 5,8 mb/d w przyszłym roku, w porównaniu z poprzednią prognozą wzrostu o 5,5 mb/d, zauważając, że jest mało prawdopodobne, aby szczepionki znacząco zwiększyły popyt przed 2021 r.

“Istnieje niemal pełne przekonanie, że popyt na ropę naftową wzrośnie w drugiej połowie roku, zakładając, że szczepionka zostanie wprowadzona do obrotu” – zauważył Phil Flynn, analityk Price Futures Group. Jeśli wyniki badań pozostaną pozytywne, “naftowi traderzy zaczną dyskontować w cenach wprowadzenie szczepionki już teraz, udzielając wsparcia ropie w obliczu krótkoterminowego ryzyka kolejnych przestojów w ramach drugiej fali”.

Jednak “rynek będzie miał trudności z przełamaniem wrześniowego pułapu na poziomie 46,50 USD za baryłkę, zanim popyt zacznie się zwiększać” – napisał Ole Hansen, szef strategii surowcowej w duńskim banku Saxo, w swojej najnowszej analizie cen ropy. “Wiadomości dotyczące szczepionki mogą również utrudnić OPEC+ osiągnięcie porozumienia w sprawie przesunięcia planowanej styczniowej podwyżki produkcji”.

W sytuacji, gdy popyt pozostanie na niskim poziomie, każdy wzrost cen ropy będzie w dużej mierze napędzany przez zmiany podaży. Analitycy z kanadyjskiego banku inwestycyjnego TD Securities stwierdzili: “OPEC+ nadal trzyma klucz do wsparcia rynku w najbliższym czasie, podczas gdy perspektywa szczepionki i dalszych bodźców daje nadzieję na froncie popytu, ostatecznie utrzymując równowagę rynku.

“Połączenie zbyt negatywnych nastrojów, wsparcie OPEC+ i zwiększające się oczekiwania w zakresie popytu – szczególnie w kontekście potencjalnej szczepionki – pozwala nam dostrzec, że w najbliższym czasie istnieje możliwość silnego wzrostu cen energii w krótkim okresie”.

Kiedy nastąpią zmiany?

Daniel Hynes, starszy strateg surowcowy w australijskim banku ANZ, również zauważył: “Istnieją poważne przeszkody do pokonania, zanim rynek naftowy będzie w stanie założyć, że najgorsze już minęło”.

“Z całą pewnością możemy dostrzec korzyści ze szczepionki dopiero od drugiej połowy roku 2021. W międzyczasie prognozy wzrostu zapotrzebowania na ropę naftową pogorszyły się z powodu nowych ograniczeń związanych z pandemią. Oczekujemy wzrostu nadwyżki rynkowej do 1,5-3,0 mb/d w pierwszej połowie 2021 r.”.

Ostatnia prognoza ceny ropy naftowej WTI od ANZ ma średnią cenę 42 USD za baryłkę pod koniec pierwszego kwartału, a holenderski bank ABN Amro podobnie prognozuje cenę 43 USD za baryłkę. Niewiele zmieniłoby się to w stosunku do obecnego poziomu 40 dolarów za baryłkę i wskazywałoby na siłę oporu na poziomie 42 dolarów za baryłkę.

Handel kontraktami CFD oferuje możliwość spróbowania skorzystać zarówno na wzroście jak i spadku cen. Możesz utrzymywać długą pozycję, spekulując, że cena ropy wzrośnie, albo krótką pozycję, spekulując, że cena spadnie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here