Naga MarketsZapasy ropy naftowej, raporty CFTC oraz crack spread, to trzy główne wskaźniki, które wyprzedzają zachowania cen ropy, tym samym pozwalając prognozować to, w którym kierunku przesuwać będzie się czarne złoto w przyszłości, uważa niezależny ekspert rynku paliw, Andrzej Szczęśniak.

  • Rynkowe Tankowanie to program, w którym Łukasz Skiba dokonuje przeglądu najważniejszych wydarzeń na rynku ropy.
  • W najnowszym, 36. odcinku wraz z udziałem Andrzeja Szczęśniaka prowadzący próbuje znaleźć wskaźniki, które mogą wyprzedzać zachowanie cen ropy.
  • Wideo jest pierwszą częścią wykładu, który miał miejsce na konferencji Purple Trading w Warszawie w dniu 7 listopada 2021 roku)
  • Partnerem programu Rynkowe Tankowanie jest Purple TradingTrzy wskaźniki, które wyprzedzają cenę ropy naftowej

Ropa jeszcze na początku pandemii koronawirusa testowała najniższe poziomy od dziesięcioleci, od tego czasu wzrosła jednak o kilkaset procent, a za pojedynczą baryłkę na międzynarodowych rynkach płaci się obecnie około 80 dolarów, czyli najwięcej od 2014 roku.

Chcąc prognozować jak zmieniać mogą się notowania czarnego złota w przyszłości, warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe wskaźniki. Wśród nich, zdaniem Andrzeja Szczęśniaka, znajdują się poniższe:

  • Zapasy ropy naftowej w USA – Publikowane dane są istotne dla rynku, ponieważ określają zarówno stan popytu jak i podaży na amerykańskim rynku. Informują jak dużo ropy naftowej, benzyny i innych pochodnych produktów znajduje się w magazynach. Raportu również monitoruje produkcję i import ropy naftowej i produktów rafineryjnych. Więcej na ich temat, w tym miejscu.
  • Raporty CFTC – zawierają zestawienie pozycji netto na rachunkach niekomercyjnych inwestorów spekulujących na rynku ropy. Pokazują one pozycjonowanie dużych graczy oraz co sądzą oni o tym, jak w najbliższej przyszłości mogą zmieniać się ceny.
  • Crack spread – czyli różnica pomiędzy ceną produktów naftowych a ceną ropy, marża zysku rafinerii. Jest to specyficzny dla branży rodzaj marży przetwórczej brutto. Crack, o którym mowa, to termin branżowy określający podział ropy naftowej na produkty składowe. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

HANDLUJ ROPĄ BEZ PROWIZJI Z PURPLE TRADING

W trakcie rozmowy dyskutowano również nad tym jak działania grupy OPEC+, dotyczące między innymi regulowania wielkości produkcji, wpływają na cenę czarnego złota i czy również mogą być uważane za prognostyk cenowy.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here