Naga MarketsCena ropy naftowej drożeje szósty dzień z rzędu. Dolar odbija w piątekPo raz pierwszy od kwietnia i maja 2020 r. cena ropy naftowej zdaje się drożeć szósty tydzień z rzędu. Obecnie ceny mogą rosnąć w nadziei na wzrost popytu w przyszłym roku. Cena baryłki WTI przez wspomniane sześć tygodni zyskała łącznie ponad 40 proc. i podrożała do poziomów ostatni raz obserwowanych na początku marca, przekraczając 47 USD za baryłkę. Ostatnia zwyżka cen ma miejsce nawet mimo zapowiedzi sojuszników OPEC+ o zwiększeniu produkcji o 500 tys. baryłek dziennie od nowego roku.

Szczepionka równa się popyt?

Aktualna sytuacja na rynku ropy jest dla kartelu idealna, ponieważ oprócz wzrostu sprzedaży ropy będzie ona mogła być sprzedawana po wyższych cenach. Głównym czynnikiem korzystnym dla wzrostu cen wydaje się perspektywa powrotu popytu na surowiec w przyszłym roku dzięki szczepieniom przeciw COVID-19.

Reuters poinformował, że USA mogą rozpocząć szczepienia już w najbliższy weekend, podczas gdy Kanada, Bahrajn, Arabia Saudyjska zatwierdziły swoje pierwsze szczepionki, a Wielka Brytania rozpoczęła dystrybucję szczepionki na początku tego tygodnia. Ropie nie przeszkodził również wzrost zapasów w Stanach Zjednoczonych, który był drugim z największych w historii, wynosząc ponad 15 mln baryłek.

Co gnębi giełdy i brytyjską walutę?

Tymczasem na światowych giełdach akcji panują dziś odmienne nastroje. Niemiecki DAX zdaje się dziś tracić prawie 1 proc., francuski CAC 40 spada o ponad 0,8 proc., a brytyjski FTSE 100 o 0,7 proc.

Głównym powodem spadków mogą być negocjacje dotyczące brexitu. Wcześniej Wielka Brytania i UE zgodziły się przedłużyć rozmowy do niedzieli, ostrzegając o istotnym prawdopodobieństwie braku porozumienia.

Te same obawy mogą dotyczyć także funta brytyjskiego. Warto pamiętać, że przy kluczowych politycznie wydarzeniach, które mają miejsce w weekend, mogą pojawić się luki na początku kolejnego tygodnia. To z kolei może powodować, że część inwestorów będzie wolała zamknąć swoje pozycje jeszcze w piątek. Rynek opcji walutowych może jasno wskazywać na to, że oczekiwana jest podwyższona zmienność na parach z GBP, a to z kolei może oznaczać zwiększoną ostrożność.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here