Naga MarketsCena ropy nadal w pesymistycznych nastrojach. OPEC podsyca niepewnośćWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczęła się od śmiałych zwyżek, jednak w późniejszych godzinach zostały one w całości zniwelowane przez sprzedających. Na rynku ropy ewidentnie utrzymują się pesymistyczne nastroje, podsycane atmosferą niepewności wokół decyzji OPEC oraz konsekwencji koronawirusa na chińską i globalną gospodarkę. Dzisiaj rano cena ropy naftowej odbija w górę, a rynek jest mocno wyprzedany, jednak wciąż notowania ropy są podatne na duże wahania.

Wczoraj rozpoczęło się spotkanie komitetu technicznego OPEC, czyli organu dokonującego regularnych rewizji porozumienia naftowego. Podczas rozmów w Wiedniu, wysłannik ONZ do Chin zaprezentował swoją ocenę sytuacji w Państwie Środka. Dzisiaj spotkanie ma być kontynuowane, a przedstawiciele OPEC będą porównywać obecną sytuację do epidemii SARS, próbując oszacować konsekwencje koronawirusa dla globalnej gospodarki w bieżącym roku.

Te działania są podejmowane przede wszystkim w celu oszacowania, jak mocno może spaść popyt na ropę naftową – a tym samym, jak mocno warto limitować produkcję ropy naftowej w ramach porozumienia OPEC+. Całkiem niedawno limity produkcji zostały obniżone o kolejne pół miliona baryłek dziennie, jednak kartel nie wyklucza dalszych cięć w przypadku takiej potrzeby. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że na razie poparcie dla kolejnego obniżenia limitów jest różne wśród krajów OPEC+.

Następne spotkanie sygnatariuszy porozumienia naftowego jest zaplanowane na 5-6 marca. Niemniej, pojawiają się spekulacje, że może ono mieć miejsce wcześniej, około połowy lutego, w celu szybszej reakcji na zmieniającą się sytuację w Chinach.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCena kakao utrzymuje się wysoko
Następny artykułPoniedziałek paniki, wtorek odwrotu, środa kontynuacji poprawy?
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here