Naga MarketsCena ropy na półtoramiesięcznych szczytach. Zaskakujący odczyt zapasów w USACena ropy naftowej WTI osuwa się w środę rano o niemal 1% częściowo wskutek informacji o rosnących zapasach surowca w Stanach Zjednoczonych, nawet pomimo istotnych zaburzeń podaży wskutek huraganu Delta na początku października. Rzuca to istotny cień obaw na odbudowę globalnego popytu na paliwa.

  • Rosyjski Lukoil chce zwiększyć produkcję ropy w Iraku
  • Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa, łączna liczba przypadków przekroczyła 41 mln osób
  • Libia zwiększa produkcję aż do osiągnięcia niemal 0,7 mln baryłek dziennie za około 3 tygodnie

Cena ropy opada z półtoramiesięcznych maksimów

Ropa naftowa WTI notowana na giełdzie surowcowej NYMEX w środę rano tanieje o 0,98% do 41,29 dol. za baryłkę. Kurs amerykańskiego surowca traci zatem część wypracowanej we wtorek zwyżki o 1,56%, która wyniosła go do 41,70 dol. na zamknięciu sesji.

Cena ropy na półtoramiesięcznych szczytach. Zaskakujący odczyt zapasów w USA
Notowania ropy naftowej WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Tymczasem ropa Brent notowana na europejskiej ICE we środę rano traci równy 1% opadając o 0,43 dol. do 42,73 dol. za baryłkę.

Cena ropy na półtoramiesięcznych szczytach. Zaskakujący odczyt zapasów w USA
Notowania ropy naftowej Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Dwa czynniki posądzić można o osunięcie się notowań ropy w środę rano: rozwój pandemii koronawirusa oraz rosnące zapasy surowca w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz również: Cena złota wybija z formacji? Progres w pakiecie fiskalnym w USA

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Pandemia głównym czynnikiem kształtującym ceny ropy

Globalna pandemia zdaje się nie zatrzymywać tempa, a 7-dniowa średnia krocząca nowej dziennej liczby przypadków we wtorek 20 października osiągnęła wartość 377,960 osób. W ostatni piątek padł rekord jeśli chodzi odczyt nowych zachorowań danego dnia: COVID-19 stwierdzono wtedy u aż ponad 414 tys. osób. Rzut oka na wykres sugeruje, że nadchodzący piątek zapewne będzie jeszcze gorszy pod tym względem.

Cena ropy na półtoramiesięcznych szczytach. Zaskakujący odczyt zapasów w USA
Nowa dzienna liczba przypadków COVID-19. Źródło: worldometers.info

Zapasy ropy w USA zwiększyły się

Cotygodniowe szacunkowe branżowe dane od American Petroleum Institute wykazały zwiększenie się rezerw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych o 584 tys. baryłek w tygodniu, który zakończył się 1 października. Oznacza to, że obecny prawdopodobny poziom zapasów to 490,6 mln baryłek.

Cena ropy na półtoramiesięcznych szczytach. Zaskakujący odczyt zapasów w USA
Tygodniowa zmiana poziomu rezerw ropy naftowej w USA. Źródło: API oraz investing.com

Wynik ten może nie robić wrażenia, warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że analitycy przewidywali zmniejszenie się zapasów i to o aż 1,9 mln baryłek. Co więcej, na początku miesiąca podaż ropy była w znacznym stopniu zredukowana przez panujący w Zatoce Meksykańskiej huragan Delta.

Od strony podażowej rynku, OPEC+ na ten moment nie zdecydował się zmienić planu redukcji wydobycia, a opinię na ten temat wyraził Minister Energii Federacji Rosyjskiej. Stwierdził on we wtorek, że obecnie jest za wcześnie, aby debatować nad poziomami redukcji wydobycia ropy po grudniu tego roku.

Tymczasem wchodząca w skład OPEC+ Libia nie jest objęta redukcjami produkcji. Kraj ten miesiąc temu rozpoczął wznawianie wydobycia ropy wskutek czego już niedługo rynek codziennie trafiać będzie niemal 0,7 mln baryłek więcej.

Wsparciem dla cen ropy mogły być informacje na temat progresu negocjacji nad pakietem stymulacji fiskalnej w USA. Zarówno Demokraci, jak i Republikanie wyrazili nadzieję, że pomoc zostanie zagwarantowana przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here