Naga MarketsCena ropy na półrocznych minimach! Olbrzymia zniżka notowań surowcaCena ropy w czwartek rano kontynuuje duża obniżkę ze środy sprowadzając kurs do półrocznych minimów. Na notowaniach surowca zaważyły przede wszystkim spadki na wszystkich rynkach wywołane rosnącym niepokojem wskutek rozwoju pandemii koronawirusa.

  • Saudi Aramco obniżyło swoje ceny ropy
  • Zapasy ropy w USA zwiększyły się o ponad 4 mln baryłek w zeszłym tygodniu
  • Łączna liczba przypadków COVID-19 zapewne już dzisiaj przebije 45 mln

Ropa WTI spada poniżej wsparcia na 36,10 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowana na amerykańskiej giełdzie NYMEX w czwartek rano opada aż o 4,33% do 35,76 dol. za baryłkę niesiona na fali obniżki ze środy, która sprowadziło cenę w dół o 5,51%.

Cena ropy na półrocznych minimach! Olbrzymia zniżka notowań surowca
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Jeszcze 20 października, kurs ropy WTI wyznaczał nowe półtoramiesięczne szczyty na 41,90 dol. za baryłkę, ale pogorszenie się rynkowych sentymentów spowodowało przecenę aż o prawie 15%.

Notowaniom ropy WTI niewiele brakuje do pokonania wsparcia wyznaczonego przez kurs na początku września w zakresie 36,10 – 36,20 dol. bbl. Być może już dzisiejsza sesja przyniesie rozstrzygnięcie czy ten poziom zostanie na dłużej pokonany przez niedźwiedzią część inwestorów.

Tymczasem ropa Brent notowana na europejskiej ICE również jest w silnym trendzie spadkowym i tanieje o 3,30% do 37,83 dol. za baryłkę.

Cena ropy na półrocznych minimach! Olbrzymia zniżka notowań surowca
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Bank Japonii: większy spadek PKB niż się spodziewano

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Zapasy ropy w USA wzrosły

Ze spadkiem ceny ropy stoi wiele czynników. Przede wszystkim, dalszy rozwój pandemii wywiera silną presję na notowania surowca wskutek wciąż pogarszających się perspektyw odbudowy popytu. W związku z tym, ceny swojej ropy Arab Light obniżyło Saudi Aramco, co mogło być jednym z impulsów dla osunięcia się notowań surowca.

Presja odczuwana jest także od strony podażowej. Obecnie podtrzymywane redukcje przez OPEC+ nie są już wystarczające, aby utrzymać w ryzach kurs ropy naftowej, kiedy Libia zwiększa produkcję do 1 mln baryłek dziennie, gdy jeszcze niedawno produkcja w tym kraju wynosiła równe zero.

Do niedźwiedziego sentymentu cegiełkę dołożył także cotygodniowy odczyt poziomu zapasów ropy naftowej w USA. Według danych Energy Information Administration, rezerwy w USA wzrosły o 4,32 mln baryłek w zeszłym tygodniu. To znacznie więcej niż niż przewidywane przez analityków 1,23 mln.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here