Naga MarketsCena ropy na kolejce górskiej. Spotkanie OPEC+ przesunięte na 9 kwietniaNadzwyczajne posiedzenie OPEC+ przesunięto z 6 na 9 kwietnia, a pojawiające się doniesienia rodzą wątpliwości, czy porozumienie jest możliwe. – To będzie kolejny burzliwy tydzień na rynku surowca – zapowiada Bartosz Sawicki z TMS Brokers.


Kurs ropy na kolejce górskiej, a rynek czeka na OPEC+

Przesunięcie terminu posiedzenia ma pozwolić krajom wydobywającym ropę na wypracowanie stanowiska i pierwsze negocjacje. Dowodzi jednak także, że napięcie między Arabią Saudyjską a Rosją jest wysokie. Oba państwa obarczają się wzajemnie winą za fiasko negocjacji w marcu, które doprowadziło do wybuchu wojny cenowej. Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska dążyła do kolejnej znacznej redukcji wydobycia (o 1,5 mln b/d), a Rosja nie chciała o niej słyszeć.

Jednocześnie nic nie wskazuje na to, że prezydent Trump podczas spotkania z zarządami firm wydobywczych, które miało miejsce w piątek, poruszał kwestię partycypacji teksańskich producentów w globalnym porozumieniu.

– Zamiast zabiegać o koncesje z ich strony, obiecał im możliwość wprowadzenia przez USA i Kanadę ceł importowych na ropę. Pamiętać należy jednak, że w ostatnich latach USA, główny konsument surowca, zamienił się w eksportera ropy i produktów ropopochodnych netto. Udział Stanów w porozumieniu jest dla Rosji warunkiem koniecznym, by partycypować w procesie redukcji – ocenia Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz.

WYKORZYSTAJ ZMIENNOŚĆ I HANDLUJ ROPĄ Z DOMU

W ostatnich dniach – poprzedzających nadzwyczajne posiedzenie – należy oczekiwać wysokiej zmienności, kontrolowanych przecieków i spekulacji. – Mamy poważne wątpliwości, czy możliwe będzie ustalenie takiej skali redukcji, która sprosta wysoko postawionej poprzeczce oczekiwań, a przede wszystkim będzie w stanie zrównoważyć gigantyczną zapaść zapotrzebowania na surowiec wywołaną przez pandemię COVID-19. Na razie nadpodaż jest pogłębiana trwającą wojną cenową.

Arabia Saudyjska w ubiegłym tygodniu wyeksportowała najwięcej ropy w historii. Dostawy na rynki światowe wyniosły 72,8 mln baryłek (10,4 mln b/d). Dla porównania – przeciętnie w tym roku – eksportowano nieco mniej niż 50 mln baryłek tygodniowo – tłumaczy Sawicki.

Nie wolno zapominać, że piętą achillesową porozumienia OPEC+ zawsze była niska skuteczność. Szczególnie słabo ustaleń trzymali się producenci spoza OPEC. Z 10 państw tylko mniej istotni gracze, Oman i Azerbejdżan spełniali kryteria. Najwięksi producenci: Meksyk, Kazachstan – i przede wszystkim Rosja – mieli z tym notoryczne problemy. – Od sierpnia w żadnym miesiącu w kraju tym nie osiągnięto zakładanego limitu wydobycia. Pokazuje to, że im ambitniejszy będzie kształt porozumienia i większa liczba jego stron, tym niższa może być skuteczność, a koordynacja trudniejsza – ocenia Sawicki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here