Naga MarketsCena ropy na 9-miesięcznych maksimach. OPEC+ zmienił plan redukcji podażyCena ropy naftowej WTI wyskoczyła w górę o niemal 2% wskutek informacji o zmianie planu zmniejszenia ograniczeń produkcji ropy przez kraje OPEC+ wskutek porozumienia osiągniętego w czwartek w gronie członków grupy.

  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA nieco bliżej. Część kongresmenów poparło niezależny projekt o wartości 908 mld dol.
  • Zapasy ropy naftowej w USA skurczyły się w zeszłym tygodniu o 0,679 mln baryłek.
  • Eksport ropy przez Wenezuelę wzrósł ponad dwukrotnie w listopadzie

Ropa Brent tuż poniżej 50 dol. bbl

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek rano wzrasta o 1,75% do 46,44 dol. za baryłkę, co oznacza, że surowiec ten drożeje już piąty tydzień z rzędu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy na 9-miesięcznych maksimach. OPEC+ zmienił plan redukcji podaży
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE jest już bardzo blisko bariery 50 dol. za baryłkę dzięki wzrostowi w piątkowej sesji o 2,05% do 49,70 dol. za baryłkę. Rzecz jasna, poziom ten jest nowym dziewięciomiesięcznym maksimum notowań surowca.

Cena ropy na 9-miesięcznych maksimach. OPEC+ zmienił plan redukcji podaży
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Członkowie komitetu OPEC+ w czwartek osiągnęli porozumienie w sprawie zmiany ustalonego wcześniej planu zmniejszenia ograniczeń produkcji ropy przez kraje kartelu. W ostatnich miesiącach te restrykcje wymagały skurczenia się podaży ropy przez kraje wchodzące w skład OPEC+ o łącznie 7,7 mln baryłek dziennie. Plan zakładał, że wraz z początkiem stycznia to ograniczenie wyniesie 5,7 mln baryłek ropy dziennie.

Zobacz również: Cena złota traci bodźce, które miałyby rozpocząć rajd kruszców

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Jednak sytuacja na rynku surowca uległa znacznej zmianie względem tego, jak postrzegano przyszłą sytuację kilka miesięcy temu, gdy plan był ustalany. W związku z tym, komitet OPEC+ podjął decyzję o poluzowaniu wspomnianego ograniczenia o 500 tys. od początku 2021 roku. Zatem, od stycznia przyszłego roku, poziom redukcji produkcji ropy wyniesie 7,2 mln baryłek dziennie.

– Niemniej, kompromis dotyczy jedynie stycznia, a więc OPEC+ nadal nie wypracował długoterminowego porozumienia – prawdopodobnie rozmowy na ten temat będą trwać w kolejnych tygodniach. – stwierdziła Dorota Sierakowska, analityk BOSSAFX.

– Na rynku ropy naftowej ta informacja została przyjęta z optymizmem, ceny ropy naftowej delikatne zwyżkowały. – dodała Sierakowska.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here