Cena ropy naftowej WTI wyskoczyła w górę o niemal 2% wskutek informacji o zmianie planu zmniejszenia ograniczeń produkcji ropy przez kraje OPEC+ wskutek porozumienia osiągniętego w czwartek w gronie członków grupy.
- Pakiet stymulacji fiskalnej w USA nieco bliżej. Część kongresmenów poparło niezależny projekt o wartości 908 mld dol.
- Zapasy ropy naftowej w USA skurczyły się w zeszłym tygodniu o 0,679 mln baryłek.
- Eksport ropy przez Wenezuelę wzrósł ponad dwukrotnie w listopadzie
Ropa Brent tuż poniżej 50 dol. bbl
Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek rano wzrasta o 1,75% do 46,44 dol. za baryłkę, co oznacza, że surowiec ten drożeje już piąty tydzień z rzędu.
Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE jest już bardzo blisko bariery 50 dol. za baryłkę dzięki wzrostowi w piątkowej sesji o 2,05% do 49,70 dol. za baryłkę. Rzecz jasna, poziom ten jest nowym dziewięciomiesięcznym maksimum notowań surowca.
Członkowie komitetu OPEC+ w czwartek osiągnęli porozumienie w sprawie zmiany ustalonego wcześniej planu zmniejszenia ograniczeń produkcji ropy przez kraje kartelu. W ostatnich miesiącach te restrykcje wymagały skurczenia się podaży ropy przez kraje wchodzące w skład OPEC+ o łącznie 7,7 mln baryłek dziennie. Plan zakładał, że wraz z początkiem stycznia to ograniczenie wyniesie 5,7 mln baryłek ropy dziennie.
Zobacz również: Cena złota traci bodźce, które miałyby rozpocząć rajd kruszców
Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.
Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!
Jednak sytuacja na rynku surowca uległa znacznej zmianie względem tego, jak postrzegano przyszłą sytuację kilka miesięcy temu, gdy plan był ustalany. W związku z tym, komitet OPEC+ podjął decyzję o poluzowaniu wspomnianego ograniczenia o 500 tys. od początku 2021 roku. Zatem, od stycznia przyszłego roku, poziom redukcji produkcji ropy wyniesie 7,2 mln baryłek dziennie.
– Niemniej, kompromis dotyczy jedynie stycznia, a więc OPEC+ nadal nie wypracował długoterminowego porozumienia – prawdopodobnie rozmowy na ten temat będą trwać w kolejnych tygodniach. – stwierdziła Dorota Sierakowska, analityk BOSSAFX.
– Na rynku ropy naftowej ta informacja została przyjęta z optymizmem, ceny ropy naftowej delikatne zwyżkowały. – dodała Sierakowska.
Autor poleca również:
- Kurs euro w obliczu nowych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej
- Kurs euro pod czarnymi chmurami pandemii. Potanieje w grudniu zdaniem BofA
- Cena złota traci bodźce, które miałyby rozpocząć kolejny rajd kruszców