Naga MarketsCena ropy mocno wzrośnie jeszcze do lipca zdaniem Goldman SachsCena ropy naftowej Brent w styczniu wzrosła o 6,2%, kontynuując rajd z ostatnich 3 miesięcy, który łącznie przyniósł zwyżkę o ponad 50%. Jednak zdaniem Goldman Sachs, to nie koniec wzrostów i jeszcze w pierwszym półroczu 2021 roku powinniśmy spodziewać się ceny ropy na poziomie 65 dol. za baryłkę.

  • Goldman spodziewa się wzrostu popytu na wiosnę
  • Choć spodziewany na to półrocze deficyt został zrewidowany w dół, to nadal przewidywania są optymistyczne
  • W opinii Saxo Bank, właśnie zaczyna się nowa hossa na rynku surowcowym

Ropa w górę jeszcze w tym półroczu, twierdzą analitycy Goldmana

Cena ropy naftowej Brent może wzrosnąć nawet do 65 dol. za baryłkę, jak wynika z notatki opublikowanej przez analityków Goldman Sachs w niedzielę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ich zdaniem popyt na ropę w IV kw. 2020 r. spowodował deficyt w wysokości 2,3 mln baryłek dziennie. Nie bez znaczenia były rzecz jasna ograniczenia podaży stosowane przez kraje wchodzące w skład grupy OPEC+.

Przewidywany przez Goldman Sachs deficyt w pierwszej połowie 2021 roku wynieść ma 900 tys. baryłek dziennie. To więcej niż poprzednia prognoza zapowiadająca 500 tys. baryłek dziennie.

W rezultacie, może to sprawić, że notowania ropy Brent dobiją do 65 dol. za baryłkę w lipcu, a zmniejszenie inwestycji w sektor przemysłowy w 2021 r. i późniejsze ich zwiększenie w 2022 r. ma stymulować zachowanie kursu w dłuższym terminie.

Zobacz również: Cena ropy WTI wzrosła w poniedziałek pomimo obaw o rozwój pandemii

– Zmieniamy pogląd na sytuację odbudowy popytu, aby wziąć pod uwagę wolniejszy postęp w masowych szczepieniach i tempie otwierania gospodarek. Przede wszystkim to powoduje wolniejsze odbicie popytu. – zaznaczyli analitycy Goldman Sachs.

fpmarkets

Znacznie zrewidowane zostały prognozy dotyczące wzrostu popytu na paliwa do lipca 2021 roku. Wcześniej, eksperci z Goldman Sachs spodziewali się wzrostu popytu o 6,8 mln baryłek dziennie. Jednak najnowsza prognoza zakłada jego zwiększenie o zaledwie 5,3 mln baryłek.

Już przed kilkoma tygodniami Arabia Saudyjska zgodziła się na dodatkową i dobrowolną redukcję podaży ropy w lutym i marcu, gdy mniejsze kraje członkowskie OPEC+ nie godziły się na dalsze ograniczenia produkcji.

– Sposób, w jaki zostało osiągnięte ostatnie porozumienie OPEC+  będzie czynnikiem przyczyniającym się do szybkiego zacieśnienia rynku ropy, gdy zwiększony popyt na paliwa tej wiosny będzie wyzwaniem dla producentów dla jego zaspokojenia – podsumowali analitycy Goldman Sachs.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw komentarze | de30 | dax30 wykres | dolar | dolary kurs |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here