Naga MarketsCena ropy mocno w górę choć rezerwy w USA są na rekordowych poziomachRopa naftowa rośnie już 3 dzień z rzędu, mimo, że ze świata płyną nowe wiadomości dotyczące wzrostu zachorowań na COVID-19 w Chinach. Na wycenę wpływ ma także z pewnością przepełnienie amerykańskich rezerw. Obie informacje rzucają nowe światło na potencjalny rozwój popytu na paliwa w dwóch obecnie największych gospodarkach świata.

  • Ropa WTI w kontraktach na lipiec w środowe przedpołudnie przebiła poziom 38,50 dol.
  • Contango między futures na sierpień a listopad na ropie Brent nadal się zmniejsza.
  • Niepokoje związane z sytuacją w Chinach i USA napędzają sentymenty inwestorów.

Ropa WTI w górę już o ponad 10% od dołka z poniedziałku

Przez moment kontrakty terminowe na ropę WTI na lipiec notowane na nowojorskiej NYMEX spadły poniżej 38 dol. za baryłkę, po silnym trendzie wzrostowym rozpoczętym w poniedziałek rano z dołka na 34,36 dol., jednak na ten moment (przedpołudnie 17.06) notowania przekroczyły 38,50 dol. za baryłkę.

Ropa mocno w górę choć rezerwy w USA są na rekordowych poziomach
Notowania kontraktów terminowych na ropę WTI Crude na lipiec 2020 na amerykańskiej NYMEX. Źródło: tradingview.com

Natomiast, ropa Brent w kontraktach na sierpień na ICE Futures Europe silnie wzrosła o 3,1% do 40,96 dol. na zamknięciu. Kontrakt był jedynie o 69 centów tańszy niż futures na listopad, co w porównaniu do contango w maju o wartości 3 dol. oznacza poprawę sytuacji.

Ropa mocno w górę choć rezerwy w USA są na rekordowych poziomach
Notowania kontraktów terminowych na ropę Brent na sierpień 2020 r. na ICE Futures Europe. Źródło: tradingview.com

Dalszy wzrost notowań kontraktów Futures stoi pod istotnym znakiem zapytania w wyniku negatywnych informacji płynących z Chin. Sytuacja w Pekinie związana z nowym ogniskiem koronawirusa zdaje się eskalować: m.in. zamknięto wszystkie szkoły celem powstrzymania rozwoju epidemii. Zaostrzenie się problemów związanych z pandemią mogłoby znacznie pogorszyć warunki gospodarcze w Państwie Środka, które jak do tej pory błyskawicznie wydobyło się z kryzysu zapewniając olbrzymi wzrost popytu na paliwa kopalne.

Ze Stanów Zjednoczonych również napływają nieciekawe informacje: American Petroleum Institute ogłosił, że amerykańskie rezerwy ropy naftowej wzrosły o 3,86 mln baryłek tylko w zeszłym tygodniu. Zapasy wzrosły do rekordowych wartości tydzień temu, jak wynika z oficjalnych danych, pomimo redukcji wydobycia o aż 2 mln baryłek dziennie od marca.

Zobacz również: Ropa naftowa: zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 3,86 mln baryłek

International Energy Agency widząc nowe istotne problemy dotyczące potencjalnego wzrostu cen ropy prognozuje, że powrót wycen do poziomów sprzed pandemii może zająć nawet kilka lat, choć przewiduje, że już w 2021 nastąpi silne odbicie popytu.

– Olbrzymia część wzrostu cen była oparta na zdecydowanym wyjściu Chin z kryzysu, a jeśli dojdzie do lockdownu w kolejnych częściach tego kraju, to nie będzie dobre dla popytu – stwierdził Warren Petereson, szef działu strategii surowcowych w ING Bank NV.

Zużycie paliwa na całym świecie według obecnych szacunków spadnie w 2020 roku o 2,5% względem 2019 r., przede wszystkim z uwagi na gwałtowną redukcję zużycia w branży transportu lotniczego, jak podaje International Energy Agency w oficjalnej prognozie na 2021 r. wydanej we wtorek.

Tymczasem, trzech członków OPEC+, którzy poczatkowo wyłamywali się z postanowień kartelu dotyczącego ograniczenia wydobycia celem utrzymania cen ropy na odpowiednim poziomie, zaczęło przestrzegać ustaleń. Nigeria i Angola znacznie obniżyły ilości eksportowe w tym miesiącu, a Irak w niewielkim stopniu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here