Naga MarketsCena ropy mocno w dół wskutek perspektyw wolniejszej gospodarczej odbudowyCena ropy WTI w poniedziałek rano spada o ponad 3% na fali obaw o odbudowę popytu na paliwa związanych z wprowadzeniem zdecydowanych restrykcji transportowych między Wielką Brytanią a grupą państw europejskich po wykryciu  na Wyspach nowego szczepu koronawirusa, który cechuje się większą zaraźliwością i zdolnością do mutacji.

  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA może zostać wdrożony już w poniedziałek
  • Liczba aktywnych platform wiertniczych w USA wg Baker Hughes wzrosła o 8 do 346 w zeszłym tygodniu
  • Belgia i Niderlandy zawiesiły wszystkie loty z Wielkiej Brytanii

Ropa WTI w dół wskutek obaw o rozwój pandemii

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie NYMEX w porannej części poniedziałkowej sesji opada o 3,15% do 47,69 dol. za baryłkę tracąc wzrosty pozyskane w aż trzech poprzednich sesjach.

Te artykuły również Cię zainteresują
https://www.tradingview.com/x/uD3d5FDi/

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE w poniedziałek tanieje o 3,67% do 50,38 dol. za baryłkę.https://www.tradingview.com/x/2j7szpPC/

Zasadniczym powodem spadku cen ropy są rosnące obawy o odbudowę popytu na paliwa w obliczu pojawienia się nowego szczepu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Cechuje się on znacznie większą zaraźliwością i zdolnością do mutacji. Jak twierdzą brytyjscy naukowcy, mutuje on od 1 do 2 razy na miesiąc. Szacują oni, że już ponad 60% Londyńczyków zakażonych w grudniu było ofiarą nowej wersji wirusa.

Zobacz również: Cena złota przebiła 1900 dol. w obliczu rosnących obaw o rozwój pandemii w UK

W związku z jego wykryciem, kilka państw zdecydowało się na wycofanie wszystkich lotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii do odwołania. Wśród nich są m.in. Belgia, Niderlandy oraz Włochy. Pojawienie się szczepu to także zwiększone szanse na przedłużenie pandemii, ponieważ nie jest jeszcze jasne, czy wysoka zdolność do mutacji będzie miała przełożenie na możliwość wytworzenia wersji wirusa, która nie będzie reagować na przygotowywane przez ostatnie miesiące szczepionki.

Możliwe, że już w poniedziałek wprowadzone zostaną kolejne ostrzejsze restrykcje w Wielkiej Brytanii, szczególnie te związane z poruszaniem się, podróżami międzynarodowymi czy transportem.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Pozytywną presję na notowania ropy wywrzeć mogła natomiast informacja o uzyskaniu międzypartyjnego porozumienia w Stanach Zjednoczonych w związku z pakietem stymulacji fiskalnej. Opiewający na kwotę ponad 900 mld dol. pakiet stymulacji fiskalnej będzie drugim największym w historii Stanów Zjednoczonych, tuż po CARES Act wprowadzonym po wybuchu pandemii koronawirusa.

Ma on zostać poddany głosowaniu w poniedziałek w obu izbach Kongresu, a następnie w ekspresowym tempie przesłany do Białego Domu, gdzie ostatecznie zatwierdzi go prezydent Donald Trump. Na ten moment nie został jeszcze upubliczniony tekst ustawy wprowadzającej program.

Wprowadzenie pakietu może przełożyć się na zwiększony popyt na paliwa oraz jednocześnie wywołać presję inflacyjną, co może mieć przełożenie na deprecjację dolara powodując relatywny wzrost cen ropy, ponieważ są one denominowane w amerykańskiej walucie.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here