Naga MarketsCena ropy mocno w dół w poniedziałek. Libia kończy blokady pól i portówCena ropy naftowej WTI w poniedziałek rano spada aż o ponad 3% w otoczeniu niezwalniającej tempa pandemii koronawirusa, co rzuca cień na potencjalną odbudowę popytu na paliwa w kolejnych miesiącach.

  • Pandemia nie zwalnia tempa rozwoju. Łączna liczba przypadków COVID-19 zbliża się do 43,5 mln osób
  • Japonia ogłosiła plan redukcji emisji do zera do 2050 roku i stanie się neutralnym węglowo społeczeństwem do tego czasu
  • Liczba placówek wydobywczych w USA zwiększyła się o 5 do 287 w zeszłym tygodniu, jak podał Baker Hughes Inc.

Ropa w okolicach 38,50 dol. bbl

Cena ropy WTI notowana na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałkowych porannych notowaniach spada o 3,29% do trzytygodniowych minimów na 38,54 dol. za baryłkę kontynuując obniżkę z piątku o 1,94%.

Cena ropy mocno w dół w poniedziałek. Libia kończy blokady pól i portów
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Ropa Brent notowana na europejskiej ICE w poniedziałek o 3,18% do 40,44 dol. za baryłkę. Zeszły tydzień przyniósł spadek notowań słodkiej ropy Brent o 2,70%.

Cena ropy mocno w dół w poniedziałek. Libia kończy blokady pól i portów
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Spadki cen surowca dodatkowo wzmacnia umocnienie dolara, w którym notowania ropy są denominowane. W poniedziałek rano indeks dolara wybija do kluczowego oporu na 93 pkt. i jest tuż pod nim na 92,991 pkt. zyskując w trakcie sesji 0,27%.

Cena ropy mocno w dół w poniedziałek. Libia kończy blokady pól i portów
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Ropa WTI powyżej kluczowej bariery po załamaniu kursu w środę

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Podaż ropy rośnie

Rozwój pandemii, który zapowiada ograniczenie popytu w przyszłych miesiącach w połączeniu z rosnącą podażą ropy, m.in przez Libię, zapowiada możliwe dalsze przeceny cen surowca.

Libia w piątek zakończyła blokadę dwóch kolejnych kluczowych portów eksportowych i zapowiedziała, że obecnym celem zwiększenia produkcji na kolejny miesiąc jest 1 mln baryłek dziennie. To więcej niż spodziewali się analitycy, którzy jeszcze niedawno twierdzili, że Libia osiągnie potencjał produkcyjny na poziomie 700 tys. baryłek dziennie.

Cena ropy mocno w dół w poniedziałek. Libia kończy blokady pól i portów
Poziom eksportu Libii w ostatnich miesiącach. Źródło: Vortexa

W poniedziałek Libia odblokowała także kolejne pole naftowe El-Feel i w związku z tym oficjalnie zakończona została blokada portów oraz pól naftowych w całym kraju po trwającej 8 miesięcy przerwie.

OPEC+ jak do tej pory podtrzymuje ograniczenia podaży ropy, a te zgodnie z planem mają zmniejszyć się o 2 mln baryłek dziennie wraz z początkiem nowego roku. Prezydent Rosji, Władimir Putin, zapowiedział, że może zgodzić się z dalszym redukcjami produkcji ropy przez OPEC+.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here