Naga MarketsCięcie produkcji ropy

Cena ropy zarówno Crude jak i Brent zyskuje dzisiaj na wartości. Wzrost ceny przekraczał już 2%, żeby w ostatnich minutach lekko się cofnąć. Dzisiejsze wzrosty spowodowały osiągnięcie przez cenę ropy poziomów na jakich nie była notowana od półtora roku (od lipca 2015 roku).

Bezpośrednim powodem wzrostów ceny jest informacja, że Kuwejt rozpoczął zmniejszanie dostaw ropy. Stało się to za sprawą wynegocjowanej na przełomie listopada i grudnia umowy o zmniejszeniu produkcji przez państwa zrzeszone w OPEC oraz państwa producentów ropy spoza OPEC. Na jej mocy od stycznia 2017 roku produkcja ropy ma zostać zmniejszona przez OPEC do 32,5 mln baryłek dziennie. Łącznie da to ograniczenie produkcji o około 1,8 mln baryłek ropy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Hans van Cleef, senior energy economist w ABN AMRO Bank skomentował tę sytuację: „Pierwsze sygnały wskazują, że cięcie produkcji ropy z OPEC i spoza OPEC budzą nadzieje, że jej globalna nadpodaż będzie malała”.

Razem z podpisaniem porozumienia powołana została grupa, która ma za zadanie monitorować wdrażanie porozumienia w życie. Pod koniec stycznia odbędzie się pierwsze spotkanie wspomnianej grupy i być może poznamy wtedy efekt dotychczasowego ograniczenia produkcji.

Zagrożenia dla popytu

Czynnikiem, który może w najbliższym czasie popsuć świetne nastroje popytu na rynku ropy jest wprowadzenie w życie umowy przez Rosję czy Irak. Negatywne sygnały, np. o braku ograniczenia produkcji płynące z tych krajów mogą wywołać gwałtowny ruch cen ropy w przeciwnym kierunku. Jednak przynajmniej w początkowym okresie należy spodziewać się, że nikt nie wyłamie się z porozumienia.

W tym czasie, gdy znaczna część producentów ropy ogranicza produkcję (próbując usunąć nadmiar ropy z rynku) USA zwiększa wydobycie ropy z łupków. Od wielu tygodni liczba odwiertów ropy z łupków rośnie i osiągnęła obecnie roczne maksimum. Jeżeli tendencja taka byłaby kontynuowana to w pewnym momencie sama Arabia Saudyjska może zerwać porozumienie o ograniczeniu produkcji ropy, żeby nie ułatwiać zbytu dla amerykańskiej ropy.

Wykres ropy Brent

Wykres dla interwału D1.
Wykres dla interwału D1.

Wykres ropy Crude

Wykres dla interwału D1.
Wykres dla interwału D1.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here