Naga MarketsCena ropy crude niemal po 42 dol. za baryłkę, pomaga słaby kurs dolaraCena ropy naftowej obecnie nadal utrzymuje się w stabilnym trendzie wzrostowym, kontynuując wzrosty zarówno na europejskich, jak i amerykańskich giełdach. Zapowiedzi dalszych programów ratowania gospodarki i rynków zarówno przez Fed, jak i amerykański senat w dużej mierze odpowiadają za obecne zwyżki cen.

  • Ropa Brent we wtorek oscyluje wokół 43,40 dol. bbl. na ICE Europe.
  • Cena za ropę WTI kontynuuje powrót w okolice 42 dol. za baryłkę.
  • Słabnący dolar może mieć wpływ na odbudowę popytu na ropę.

Ropa nadal drożeje

Cena za ropę Brent w kontraktach terminowych na europejskiej giełdzie ICE wzrosła we wtorek względem poniedziałkowych notowań o nieznaczne 0,16% do 41,41 dol. za baryłkę, choć wcześniej kurs sprawdzał zarówno niższe, jak i wyższe poziomy.

Ropa Crude zbliża się do 42 dol. za baryłkę
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Kurs ropy WTI Crude w futures na NYMEX kontynuuje 3. dzień wzrostów po sporej korekcje we czwartek. Dziś we wtorek, ropa WTI na nowojorskim parkiecie podrożała o 0,22% do 41,70 dol. za baryłkę.

Ropa Crude zbliża się do 42 dol. za baryłkę
Notowania ropy WTI Crude na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Słabszy dolar wspiera zarówno surowce, jak i kruszce, jednak traderzy związani z ropą skupiają się na sygnałach gospodarczych, których tańszy dolar jest objawem, np. zniszczenie popytu – zauważył Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets.

Zwykle, słabnący dolar sprawia, że popyt na ropę się zwiększa z uwagi na spadające ceny ropy dla kupujących z całego świata.

Zobacz również: Złoto z impetem zbliża się do 2 tys. dol. za uncję, brakło tylko 20 dol.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Fed, Senat i pandemia – od czego zależeć będzie cena ropy?

Tymczasem krążą plotki, że Rezerwa Federalna zamierza w dalszym ciągu stymulować rynki, planując rozszerzenie programów luzowania ilościowego. O postanowieniach Fedu dowiemy się później w tym tygodniu, po planowanym spotkaniu rady banku.

Amerykański Senat planuje natomiast wdrożenie kolejnego pakietu ratowania gospodarki, tym razem opiewającego na 1 bln dol. Głównym celem nowych środków dla obywateli będzie pomoc bezrobotnym, co w perspektywie rynku ropy może oznaczać niesłabnący popyt na paliwa.

Cena ropy będzie zależeć także od rozwoju pandemii. Obecnie, w Stanach Zjednoczonych liczba nowych dziennych przypadków COVID-19 oscyluje już w okolicach 65 tys. przypadków, podczas gdy jeszcze na początku czerwca było to około 20 tys.

Sygnałem do spadków ceny ropy jest natomiast decyzja największego europejskiego przewoźnika lotniczego: Ryanaira, który obniżył w poniedziałek cel liczby przetransportowanych pasażerów ostrzegając przed nadchodzącymi skutkami drugiej fali pandemii.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here