Naga MarketsCena ropy nafotwejDane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, mimo początkowych obaw, miały neutralny wydźwięk. Wczorajszy mniejszy od oczekiwań wzrost zapasów ropy, zaraportowany przez Departament Energii USA, był równowagą dla słabego odczytu API z wtorku, jednak nie był na tyle dobry, aby wywołać na rynku ropy naftowej istotny optymizm.

Import ropy naftowej do Chin wzrasta

Tymczasem dzisiaj na uwagę zasługują dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin. Pokazały one bowiem, że w minionym miesiącu import ten wyniósł 42,82 mln ton, co oznaczało średnio 10,42 mln baryłek dziennie. Co prawda jest to nieznacznie gorszy wynik niż w kwietniu poprzedniego roku (10,64 mln baryłek dziennie), jednak jest to wyższa wartość niż w marcu bieżącego roku (9,68 mln baryłek). Łącznie, import ropy naftowej do Chin w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku wyniósł 170 mln ton, a więc był o 1,7% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

To oznacza, że mimo pandemii koronawirusa, Chińczycy nadal kupują ogromne ilości ropy naftowej. O ile w drugiej połowie lutego i w marcu aktywność wielu branż gospodarki w Chinach zmalała – i to odbiło się negatywnie na tamtejszym imporcie ropy naftowej – to już w kwietniu Państwo Środka wyraźnie zwiększało zakupy. W dużym stopniu miał na to wpływ fakt, że po wygaśnięciu poprzedniego porozumienia naftowego wraz z końcem marca, kraje OPEC (głównie Arabia Saudyjska) oraz Rosja zaczęły rywalizować ceną o największych odbiorców swojej ropy naftowej. To sprawiło, że Chiny skusiły się na więcej dostaw surowca oraz uzupełnienie strategicznych rezerw ropy.

Na razie aktywność przemysłowa w Chinach nie powróciła do poziomów sprzed pandemii, jednak w kolejnych miesiącach sytuacja gospodarcza w Państwie Środka powinna się stopniowo polepszać, a to daje szansę na dalszy wzrost tamtejszego popytu na paliwa – zwłaszcza jeśli notowania ropy naftowej będą utrzymywać się na relatywnie niskich poziomach.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here