Naga MarketsWczorajsza telekonferencja OPEC+ przyniosła pewne konkretne ustalenia. Niemniej, jak można było się spodziewać, do ostatecznych decyzji w sprawie porozumienia naftowego nie doszło, a dzisiejsze spotkania ministrów energii państw grupy G20 mogą okazać się równie ważne dla wypracowania kształtu solidarnej współpracy pomiędzy producentami ropy naftowej.

OPEC+ i cena ropy. Czy cięcie o 10 mln b/d wystarczy?

Wstępne ustalenia z wczorajszej wideokonferencji zakładają, że państwa OPEC+ łącznie ograniczą produkcję ropy naftowej o 10 mln baryłek dziennie, czyli o około jedną piątą własnej produkcji, a jednocześnie około 10% produkcji światowej.

Planowane cięcia o 10 mln baryłek mają trwać od maja do czerwca bieżącego roku. Każdy kraj wchodzący w skład porozumienia zobowiązał się do ograniczenia produkcji o 23%, przy czym Arabia Saudyjska i Rosja mają dokonać obniżek po 2,5 mln baryłek dziennie, a Irak o ponad milion baryłek dziennie.

Następnie, począwszy od lipca aż do grudnia br., cięcia mają zostać zmniejszone do łącznie 8 mln baryłek dziennie, zaś od stycznia 2021 r. do kwietnia 2022 r. mają wynieść 6 mln baryłek dziennie. Tym samym, OPEC+ dało do zrozumienia, że organizacji zależy na wypracowaniu długofalowej współpracy, zakładającej stopniowy powrót do pełnych możliwości produkcyjnych, wraz ze stopniowym odradzaniem się popytu.

Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here