Naga Markets

Logo dukascopy na tle górW ostatnich tygodniach ceny ropy Brent ponownie uległy rosnącym obawom w związku ze znacznym wzrostem liczby przypadków COVID w Chinach, a także brakiem jasności co do wdrożenia rosyjskiego limitu cenowego przez kraje G7. Tymczasem, zbliża się posiedzenie OPEC+ w sprawie poziomów produkcyjnych.

Największy tygodniowy spadek zapasów w USA od 2019 roku, cena ropy Brent wzrasta

Cena ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie surowcowej ICE w trakcie porannej części czwartkowej sesji wzrasta o 0,8% do 87,33 dol. za baryłkę rozszerzając zakres dwuprocentowych zwyżek z wtorku i czwartku. Jeszcze w tym tygodniu notowania surowca w tymczasowej korekcie sięgnęły poziomów po raz ostatni notowanych na początku stycznia tego roku, jeszcze przed początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ropa znajduje pewne wsparcie dzięki optymizmowi inwestorów, że OPEC+ zapewni dalsze cięcia produkcji podczas nadchodzącego spotkania 4 grudnia.

TradingView Chart
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

– Uważamy, że OPEC+ będzie starał się zachować równowagę na rynku poprzez utrzymywanie kwot produkcyjnych, równoważąc sytuację w Chinach i niepewność co do tego, jak surowi będą decydenci G7 w kwestii rosyjskiego eksportu, a jednocześnie pozostawiając sobie możliwość reagowania na rozwój sytuacji na rynku. – skomentowali analitycy banku MUFG.

UE musi jeszcze finalnie uzgodnić limity cen rosyjskiej ropy. Brak porozumienia oznaczałby zaostrzenie sankcji, co jest korzystne dla wzrostu cen, a czasu jest mało, gdyż kluczowe unijne sankcje mają rozpocząć się 5 grudnia.

Zobacz również: Cena złota może wzrosnąć o 20-30% gdy Fed obniży stopy, uważa MUFG

– Istnieje wyraźne poczucie pilności w osiągnięciu porozumienia przed wejściem embarga – jednak rodzi to również pytanie, co się stanie, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie limitu cenowego. W takiej sytuacji wejdą w życie planowane sankcje, co naszym zdaniem będzie sprzyjać cenom, ponieważ środki te są bardziej restrykcyjne dla rosyjskiego eksportu. – zauważyli analitycy MUFG.

– W przypadku fiaska rozmów, domyślnie podmioty nie będą miały dostępu do europejskich lub brytyjskich ubezpieczeń przy transporcie rosyjskiej ropy. – dodali.

Bossa

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) oczekuje, że rosyjska produkcja ropy naftowej zostanie ograniczona o około 2 mln baryłek dziennie do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.

Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Maria Zacharowa, stwierdziła, że Rosja nie będzie dostarczać ropy do krajów nakładających limit cenowy.


dukascopy eu logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych. Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. 

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Analitycy MUFG są nastawieni byczo wobec wzrostu cen ropy, jednak ostrzegli, że podchodzą do tej kwestii z dużą dozą ostrożności:

– Podczas gdy silny dolar amerykański i spadające oczekiwania dotyczące popytu pozostaną silnymi przeszkodami dla zwyżki ceny ropy, byczy strukturalny układ podaży dla ropy (ze względu na brak inwestycji, niskie wolne moce produkcyjne i zapasy) naszym zdaniem tylko się wzmocnił, nieuchronnie wymagając znacznie wyższych cen. – podsuwali eksperci z MUFG.

Zapasy ropy naftowej skurczyły się w zeszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych o blisko 13 mln baryłek, co jest największą redukcją od 2019 roku, jak wynika z danych przedstawionych przez Energy Information Administration (EIA).

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPrognoza kursu euro: wzrost prognozowany przez ING i UniCredit
Następny artykułAkcje firmy wydobywającej Bitcoiny Iris Energy straciły w ciągu roku prawie 95%
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.