Naga Markets

Cena ropy Brent w górę, prognozowane rekordowe wydobycie w Zatoce PerskiejCeny ropy nieznacznie wzrasta w trakcie porannej części poniedziałkowej sesji, gdy wysoka liczba zachorowań na COVID w Chinach wywołała obawy o spodziewaną niższą konsumpcję paliwa u największego importera ropy na świecie, a obniżenie prognozy globalnego popytu przez OPEC na 2022 r. zrównoważyło obawy o niską podaż.

Ropa drożeje we wtorek rano

Cena ropy Brent we wtorek rano wzrasta o 0,30% do 92,76 dol. za baryłkę odrabiając część strat z poniedziałku, gdy surowiec potaniał o 3,5%. Zmienność notowań w listopadzie jak do tej pory jest wysoka: cena za baryłkę sięgnęła 99,50 dol. wcześniej w tym miesiącu, ale kurs jest w gruncie rzeczy w tym samym miejscu co na zakończeniu października.

Pozytywne informacje z Chin sprzed kilku dni o zniesieniu części ograniczeń pandemicznych początkowo zostały odebrane pozytywnie przez rynek, ale wieści o rekordowej liczbie nowych przypadków COVID stłumiły optymizm.

Cena ropy Brent w górę, prognozowane rekordowe wydobycie w Zatoce Perskiej
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

– Zablokowanie ruchu w silnie zaludnionych obszarach w Chinach będzie miało wpływ na mobilność i popyt na ropę nawet bardziej niż na aktywność gospodarczą. – przewiduje Stephen Innes, partner w SPI Asset Management.

OPEC obniżył prognozę popytu na ropę

OPEC po raz piąty od kwietnia obniżył prognozę wzrostu globalnego popytu na ropę w 2022 r., zwracając uwagę na rosnące wyzwania gospodarcze, w tym wysoką inflację i rosnące stopy procentowe.

Popyt na ropę w 2022 r. wzrośnie o 2,55 mln baryłek dziennie, czyli o 2,6%, powiedział OPEC w miesięcznym raporcie, redukując liczbę o 100 tys. baryłek dziennie w stosunku do poprzedniej prognozy.

– Gospodarka światowa weszła w okres znacznej niepewności i rosnących wyzwań w IV kw. 2022 roku. Ryzyko pogorszenia sytuacji obejmuje wysoką inflację, zacieśnianie polityki pieniężnej przez główne banki centralne, wysoki poziom długu państwowego w wielu regionach, zacieśnianie rynków pracy i utrzymujące się ograniczenia w łańcuchu dostaw. – czytamy w raporcie OPEC.

Zobacz również: Prognoza kursu euro: mocne wybicie EUR/USD, ale CA i tak zapowiada spadki

XTB

MFW spodziewa się słabszego wzrostu gospodarczego niż wcześniej

Tymczasem, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW, ang. IMF) powiedział w niedzielę, że globalne perspektywy gospodarcze stały się bardziej ponure niż przewidywano jeszcze w zeszłym miesiącu, powołując się na pogorszenie nastrojów w ankietach menedżerów funduszy w ostatnich miesiącach.

Winą za ciemne perspektywy MFW obarczył zacieśnienie polityki pieniężnej przez banki centralne na całym świecie wywołane utrzymującą się wysoką i szeroką inflacją, słabą dynamiką wzrostu w Chinach oraz trwającymi zakłóceniami w dostawach i niedoborami żywności spowodowanymi inwazją Rosji na Ukrainę.

MFW w zeszłym miesiącu obniżył swoją prognozę globalnego wzrostu na 2023 rok do 2,7% wobec poprzedniej prognozy 2,9%.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Wydobycie ropy w Zatoce Perskiej może osiągnąć rekordowy poziom

Wydobycie ropy w Zatoce Perskiej może osiągnąć 5,499 mln baryłek dziennie  w grudniu, co może być nowym rekordowym miesiącem. Dane przedstawiła amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA) w piątek.

– Cena ropy naftowej nieco “zmiękła”, ale nie załamała się, gdy handlowcy z branży energetycznej czekają na to, w jaki sposób zostaną zakłócone dostawy na początku przyszłego miesiąca kiedy zacznie obowiązywać embargo na rosyjską morską ropę wprowadzone przez UE. Poniedziałkowa słabość kursu ropy wynikała głównie z osłabienia krótkoterminowych prognoz popytu przez OPEC i nerwowości, że Fed może nadal agresywnie podnosić stopy. – stwierdzili analitycy rynku surowcowego z OANDA.

– Ciepła pogoda w Europie była dobrą wiadomością dla cen gazu ziemnego, a to spowodowało, że usunięto część dodatkowego popytu, który miał pojawić się na drodze ropy naftowej. Ciepła pogoda ma jednak odejść, a to może sprawić, że ceny energii będą rosły w przyszłości. – zauważyli analitycy OANDA.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułWykres dnia. Kurs funta w kierunku 1,2052 zdaniem Vantage
Następny artykułWig20 traci 0,4% po 30 minutach wtorkowej sesji! Analiza akcji: Cyfrowy Polsat, Bloober, Elektrotim, PCC Rokita
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here