Naga Markets

Cena ropy Brent w górę, OPEC prognozuje spory wzrost globalnego popytuCena ropy Brent nieznacznie wzrasta w trakcie porannej części środowej sesji do 86,76 dol./bbl, kontynuując zwyżkę z wtorku. Trend wzrostowy napędzany jest optymizmem, że zniesienie przez Chiny surowych ograniczeń pandemicznych doprowadzi do ożywienia popytu na paliwa w kraju będącym największym na świecie importerem ropy.

Ropa Brent w górę w środę

Cena ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie surowcowej ICE w środę rano wzrasta o 0,15% notowana jest na 86,76 dol. za baryłkę po silnej zwyżce o 3,17% we wtorek.

– Ropa Brent od początku grudnia poruszała się głównie w przedziale 76-86 dol. za baryłkę, ale wydaje się, że dzięki obiecującym danym gospodarczym nastroje stały się nieco bardziej bycze. – skomentował Craig Erlam, analityk rynku naftowego.

Zobacz również: Shopee uciekło z Polski, a Allegro wystrzeliło! Michał Palaczyk, Squaber w Comparic.tv

Ceny ropy wzrosły w środę, przedłużając zwyżki z poprzedniej sesji, napędzane optymizmem, że zniesienie surowych ograniczeń COVID-19 w Chinach doprowadzi do ożywienia popytu na paliwa u największego importera ropy na świecie.

Cena ropy Brent w górę, OPEC prognozuje spory wzrost globalnego popytu
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Wzrost gospodarczy w Chinach gwałtownie spowolnił do 3% w 2022 roku, nie osiągając oficjalnego celu “około 5,5%”, ale przekroczył konsensus rynkowy wynoszący 2,8%.

Odczyt na poziomie 3% to drugi najgorszy wynik od 1976 roku. Analitycy ankietowani przez agencję Reuters sądzą, że wzrost PKB w 2023 roku wyniesie nawet 4,9% rdr.

OPEC podał w comiesięcznym raporcie, że chiński popyt na ropę wzrośnie w tym roku o 510 tys. baryłek dziennie. Kartel utrzymał jednak bez zmian swoją prognozę wzrostu globalnego popytu w 2023 r. na poziomie 2,22 mln baryłek dziennie.

Bossa

dukascopy eu logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych. Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. 

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

– Perspektywa “miękkiego lądowania” gospodarki USA i płytszego uderzenia gospodarczego w Chinach w wyniku poluzowania ograniczeń COVID, nie wspominając o oczekiwań silnego odbicia, napędzała ostatnie odreagowanie cen ropy naftowej i nie wydaje się, aby narracja dotycząca obu tych kwestii uległa zmianie. Dane z Chin w nocy były naprawdę pozytywne, co pozwoliło ropie Brent odwrócić wcześniejsze spadki. – zauważyli analitycy OANDA.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBank Millenium w korekcie. Kurs blisko wsparcia 5,20 zł
Następny artykułKurs funta podejdzie w kierunku 1,25 dol? Wykres dnia Vantage
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.