Naga Markets

Cena ropy Brent spadła poniżej 90 dol. za baryłkę, Chiny zmagają się z COVIDCena ropy naftowej Brent w piątek rano spada i zmierza do zakończenia tygodnia zniżką o 6,5%. Rosną obawy o słabnący popyt w Chinach z uwagi na wzrost liczby przypadków COVID oraz pogorszenie koniunktury gospodarczej, gdy banki centralne całego świata podnoszą stopy procentowe.

Cena ropy Brent spadła poniżej 90 dol. za baryłkę

Cena ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE w trakcie porannej części piątkowej sesji osuwa się o 0,6% do 89,46 dol. za baryłkę.

Wcześniej w tym tygodniu, cena ropy nieznacznie podskoczyła wskutek incydentu rakietowego na terytorium Polski oraz tymczasowej przerwy w przepływie ropy rurociągiem “Przyjaźń”, który południową linią dostarcza rosyjski surowiec do Węgier, Słowacji i Czech.

Cena ropy Brent spadła poniżej 90 dol. za baryłkę, Chiny zmagają się z COVID
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

IEA opublikowała w tym tygodniu swój najnowszy miesięczny raport o rynku ropy naftowej, w którym nieznacznie zrewidowała w górę prognozę wzrostu popytu na 2022 r., przy jednoczesnym obniżeniu wzrostu na 2023 r. W efekcie IEA oczekuje, że globalny popyt na ropę wzrośnie o 2,1 mln baryłek dziennie w 2022 r. i 1,6 mln baryłek dziennie w 2023 r.

Agencja poinformowała także, że zapasy ropy na rynkach rozwiniętych spadły do najniższego poziomu od 2004 roku, pozostawiając rynki globalne wrażliwe na sankcje na rosyjski eksport ropy i produktów ropopochodnych, które wejdą w życie odpowiednio 5 grudnia i 5 lutego 2023 roku.

– Zwiększone moce przerobowe rafinerii ostatecznie pomogą złagodzić napięcia na rynku oleju napędowego, jednak do tego czasu, jeśli ceny pójdą za wysoko, dalsze niszczenie popytu może być nieuniknione, aby nierównowaga rynkowa została zniwelowana. – podała IEA w komunikacie.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

XTB

Chiny wciąż walczą z COVID: dzienna liczba nowych przypadków w Chinach wzrosła powyżej 23 tys., co jest najwyższym poziomem od kwietnia i zbliża się do rekordowego poziomu. Rosną obawy, że rozprzestrzenianie się choroby nie zmniejszy się szybko, ponieważ przypadki rozprzestrzeniły się w ludnych regionach: m.in. Guangzhou i Chongqing. To generuje obawy o popyt na paliwa w Państwie Środka.

Eksperci z MUFG przedstawili swoje spojrzenie na przyszłe ceny ropy:

– Podtrzymujemy naszą prognozę dla ceny ropy Brent na poziomie 97 dol. i 110 dol. za baryłkę odpowiednio w IV kw. 2022 roku i I kw. 2023 roku (…). – skomentowali analitycy MUFG.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułFTX “ostatnim gigantem”, który upadł podczas tego cyklu niedźwiedzia
Następny artykułUpadkowi FTX można było zapobiec, przekonuje Senator Cynthia Lummis
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here