Naga MarketsCena ropy Brent spada trzecią sesję z rzędu. Czy inwestorzy realizują zyski?Cena ropy naftowej WTI w piątek rano kontynuuje zniżkę z czwartku opadając w kierunku 40 dol. za baryłkę, jednak mimo tego osunięcia notowania surowca zmierzają do zakończenia tygodnia z solidnym tygodniowym wzrostem już drugi raz z rzędu.

  • Zapasy ropy w USA zwiększyły się w zeszłym tygodniu, stwierdziło EIA
  • Odczyt ten diametralnie różni się branżowych danych od API
  • Dane od EIA były opóźnione o jeden dzień z uwagi na Dzień Weterana, święto narodowe w USA

Ropa WTI w kierunku 40 dol. bbl?

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części piątkowej sesji spada o 1,80% do 40,38 dol. za baryłkę powiększając zakres zniżki rozpoczętej w środę, po tym jak ropa wybiła dwumiesięczne szczyty powyżej 43 dol. bbl.

Cena ropy Brent spada trzecią sesję z rzędu. Czy inwestorzy realizują zyski?
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Pomimo przeceny, notowania surowca zyskały od początku tygodnia aż 8,74% na fali rosnącego optymizmu dotyczącego odbudowy popytu wskutek informacji o postępie prac nad szczepionką na koronawirusa.

Tymczasem kurs ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE w piątek rano opada o zaledwie 0,65% do 43,06 dol. na ten moment utrzymując poziom 43 dol. bbl, choć we wcześniejszej części sesji kurs zszedł chwilowo niżej do 42,70 dol. za baryłkę.

Cena ropy Brent spada trzecią sesję z rzędu. Czy inwestorzy realizują zyski?
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych niespodziewanie wzrosły, jak wynika z rządowych danych opublikowanych przez Energy Information Administration. W poprzednim tygodniu rezerwy surowca w USA zwiększyły się o aż 4,278 mln baryłek, podczas gdy analitycy przewidywali ich spadek o 0,913 mln.

Przedstawiony oficjalny odczyt stoi w sprzeczności z zaprezentowanymi przez American Petroleum Institute branżowymi danymi, według których rezerwy ropy nie wzrosły, a znacznie spadły, aż o 5,147 mln baryłek.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Informacja o szczepionce rozbudziła oczekiwania, jednak na krótko

Za zwyżką ropy na początku tego tygodnia zapewne stał optymizm, który pojawił się po informacji amerykańskiej firmy Pfizer Inc. o postępie prac nad szczepionką. Euforia, która wybiła w górę europejskie indeksy giełdowe, nie ominęła rynku ropy, który wzrostami cen odreagował narastającą niepewność o popyt na paliwa w kolejnych miesiącach.

Jednak jak stwierdziła w czwartek International Energy Agency, globalny popyt na ropę raczej nie zyska znacznego wsparcia z powodu wdrożenia szczepionki do późnej części 2021 roku. Możliwe, że pojawienie się takich właśnie prognoz jest powodem realizacji części zysków przez inwestorów na rynku ropy powodując chwilowe załamanie pod koniec tego tygodnia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here