Naga MarketsCena ropy Brent przebija 46 dol. za baryłkę. Zapasy ropy maleją powyżej oczekiwańCena ropy naftowej WTI rośnie we środę o niemal 1% do poziomów powyżej 43 dol. za baryłkę, natomiast ropa Brent oscyluje wokół granicy 46 dol. bbl. Optymizmem napawają dane od American Petroleum Institute, które mówią o znacznym skurczeniu się amerykańskich rezerw paliw w zeszłym tygodniu. W sierpniu wzrosła także aktywność przemysłowa w USA oraz optymizm związany z odbudową sektora oraz gospodarki.

  • Sytuacja poprawia się także w chińskim przemyśle, gdzie sektor przemysłowy zanotował największy miesięczny wzrost od wielu lat
  • Ropa WTI jest nadal o ponad 29% tańsza niż na początku roku
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie przekroczyły w sierpniu poziomy produkcji wyznaczone przez OPEC+ wskutek wzrostu popytu na paliwa

Ropa Brent w okolicach 46 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej NYMEX wzrasta we wtorek rano o 0,91% do 43,15 dol. za baryłkę. We wtorkowej sesji notowania ropy WTI wybiły się nawet do 43,43 dol. za baryłkę, jednak nagłe umocnienie się dolara z niemal dwuletnich maksimów ograniczyło dzienny wzrost do jedynie 0,35% i ceny zamknięcia na 42,76 dol. bbl.

Cena ropy Brent przebija 46 dol. za baryłkę. Zapasy ropy maleją powyżej oczekiwań
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Ropa Brent notowana na ICE drożeje natomiast o 0,97% do 46,02 dol. bbl., co przekłada się na 3-miesięczny wzrost notowań słodkiej europejskiej ropy o 16,6%.

Cena ropy Brent przebija 46 dol. za baryłkę. Zapasy ropy maleją powyżej oczekiwań
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Cena złota spada po wybiciu do 1990 dol. Dolar wybija się z 2-letnich maksimów

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Zapasy ropy naftowej w USA znacznie spadły

Amerykańskie zapasy ropy naftowej skurczyły się w zeszłym tygodniu o 6,4 mln baryłek i wynoszą obecnie 501,2 mln baryłek, jak wynika z szacunkowych danych American Petroleum Institute opublikowanych we wtorek. To znacznie większy spadek niż 1,9 mln baryłek zakładane przez analityków, co może zwiastować odbudowę popytu na paliwa.

Zapasy benzyny spadły natomiast o 5,8 mln baryłek. Warto pamiętać jednak, że znaczny spadek rezerw paliw w Stanach Zjednoczonych może być skutkiem zamknięcia 83% produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej w zeszłym tygodniu z uwagi na huragan Marco. Przerwy w wydobyciu miały też miejsce w południowych stanach USA z powodu tropikalnej burzy Laura.

Jak wynika z danych Departamentu Spraw Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych, we wtorek wydobycie ropy w Zatoce Meksykańskiej było o 28,4% niższe niż tuż przed huraganem. Na ten moment nadal 71 z 643 platform w regionie jest nieczynnych.

Optymizmem co do gospodarczej odbudowy napawają ostatnie informacje dotyczące amerykańskiego przemysłu. The Institute for Supply Management opublikował we wtorek dane, z których wynika, że wskaźnik aktywności przemysłowej (ISM US Manufacturing) w USA wzrósł w sierpniu do 56,0 pkt. względem 54,2 pkt. w lutym.

Cena ropy Brent przebija 46 dol. za baryłkę. Zapasy ropy maleją powyżej oczekiwań
Wskaźnik ISM dla przemysłu oraz ISM nowych zamówień w przemyśle Stanów Zjednoczonych. Źródło: tradingview.com

To najwyższy poziom od listopada 2018 roku i jednocześnie trzeci z rzędu miesiąc wzrostu wskaźnika. Wartość powyżej 50 pkt. oznacza wzrost aktywności sektora przemysłowego, który obecnie odpowiada za 11% PKB.

Sytuacja poprawia się również w Chinach, gdzie sektor przemysłowy w sierpniu zanotował największy wzrost od niemal dekady, a eksport wzrósł po raz pierwszy w tym roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here