Naga MarketsCena ropy Brent powyżej 43 dol. Czy OPEC+ zwiększy redukcje?Cena ropy naftowej WTI w poniedziałkowych porannych notowaniach rośnie o 0,4% pomimo pesymistycznych prognoz dotyczących popytu na ropę w kolejnych miesiącach i jego odbudowy w kolejnych latach.

  • Chińskie PKB w III kw. wzrosło o 4,9% rdr względem 5,2% prognozowanego przez analityków
  • Państwo Islamskie wezwało swoje bojówki do atakowania zachodnich instalacji naftowych w Arabii Saudyjskiej
  • Łączna liczba przypadków COVID-19 zbliża się do 40,5 mln

Ropa Brent ponownie powyżej 43 dol. bbl

Ropa naftowa WTI notowana na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałek rano drożeje o 0,41% do 41,29 dol. za baryłkę kontynuując wzrosty z zeszłego tygodnia. Ostatecznie, w piątek ropa WTI zakończyła notowania na poziomie 41,12 dol. bbl zyskując 0,39%. Natomiast w ciągu całego tygodnia, amerykański surowiec podrożał o 1,28%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy Brent powyżej 43 dol. Czy OPEC+ zwiększy redukcje?
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Cena ropy naftowej Brent notowanej na ICE w poniedziałek rano zwiększa się o 0,26% do 43,04 dol. za baryłkę. W przypadku europejskiej ropy, poniedziałkowe notowania przerywają dwudniową serię spadków z końca zeszłego tygodnia.

Cena ropy Brent powyżej 43 dol. Czy OPEC+ zwiększy redukcje?
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Cena złota przebija 1900 dol. Pakiet stymulacji w USA w przeciągu 48h?

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Pandemia generuje obawy o popyt na paliwa

Niekorzystnym czynnikiem dla wzrostów cen ropy w kolejnych miesiącach będzie spadający import surowca przez drugiego największego konsumenta ropy na świecie, czyli Chiny. Bowiem jak wynika z danych EIA, Chiny obecnie odpowiadają za 14% łącznego zużycia ropy na świecie.

Kraj ten nie planuje zwiększenia importu surowca w nadchodzącym IV kwartale, z uwagi na spore zapasy zgromadzone w poprzednich miesiącach.

Oczy inwestorów zwrócone są w stronę spotkania komisji JMMC będącej organem grupy OPEC, które odbędzie się w poniedziałek. Organizacja może podjąć decyzję w sprawie zmiany planu redukcji podaży ropy przez grupę względem zaplanowanego do końca roku ograniczenia wynoszącego 7,7 mln baryłek dziennie.

Sytuacja na rynku ropy zmieniła się bowiem w ciągu kilku miesięcy od kiedy plan został wdrożony przez OPEC+. Produkcję ropy wznowiła Libia, co oznaczać będzie wzrost podaży na światowe rynki o niemal 0,7 mln baryłek dziennie.

Zmianie uległy także prognozy dotyczące rozwoju pandemii koronawirusa, a powracające lockdowny rzucają cień na potencjalną odbudowę popytu na paliwa tej jesieni.

Analitycy uważają jednak, że istotne decyzje zapadną dopiero na kolejnym spotkaniu OPEC+ planowanym na 30 listopada.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here