Cena ropy naftowej Brent osuwa się w dół w środę rano, choć optymizm co do ożywienia popytu w Chinach zapewnia wsparcie notowaniom surowca.
- Zapasy w USA zwiększyły się w zeszłym tygodniu, szacuje API
- OPEC zadecyduje o limitach produkcyjnych w przyszłym tygodniu
- Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
Ropa Brent w dół w środę, zapasy wzrosły w USA
Cena ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie surowcowej ICE w trakcie porannej części środowej sesji spada o 0,1% do 86,35 dol. za baryłkę. Względem początku tego roku, ropa Brent podrożała o zaledwie 0,5%.
– Ceny ropy naftowej spadły po dawce złych wiadomości z gospodarki USA: zarówno sektory produkcyjne, jak i usługowe wykazały oznaki kurczenia się. Nagłówki w większości nie sprzyjały poprawie perspektyw. – skomentowali analitycy OANDA.
Zwyżka cen ropy została ograniczona przez większy niż oczekiwano wzrost zapasów surowca w USA w zeszłym tygodniu, który wyniósł około 3,4 mln baryłek, jak wynika z szacunkowych danych American Petroleum Institute.
– Wzrost zapasów będzie prawdopodobnie tymczasowy, ponieważ zakłócenia w dostawach spowodowane zimnym wiatrem w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wpłyną na dane dopiero w ciągu najbliższych kilku tygodni. – zaznaczyli analitycy Nissan Securities. – Spodziewamy się, że kurs ropy WTI w najbliższych tygodniach będzie notowany w przedziale 75-85 dol. za baryłkę.
Zobacz również: Cena złota wzrosła o blisko 20% w zaledwie 3 miesiące, co dalej?
– Inwestorzy energetyczni będą czekać, aby zobaczyć, jak rozwinie się strona podażowa rynku. Jeśli Stany Zjednoczone będą kontynuowały gromadzenie ogromnych zapasów, a popyt zmaleje, może to wywrzeć pewną presję na ropę. Rośnie oczekiwanie, że OPEC+ utrzyma produkcję na stałym poziomie, ale jeśli obawy o popyt wzrosną, to mogą oni łatwo zmniejszyć produkcję. – stwierdzili analitycy OANDA.
OPEC+ zadecyduje o cięciach produkcyjnych w przyszłym tygodniu, zbliżają się posiedzenia banków centralnych
Spotkanie przedstawicieli OPEC+ zaplanowane na przyszły tydzień prawdopodobnie będzie miało efekt w postaci zatwierdzenia obecnej polityki wydobycia surowca, jak podała agencja Reuters w oparciu o anonimowe źródła wewnątrz OPEC.
OPEC+ w październiku zdecydował o obcięciu wydobycia o 2 mln baryłek dziennie od listopada do 2023 r. ze względu na słabsze perspektywy gospodarcze.
|
Rynki wyczekują również przyszłotygodniowych publikacji decyzji monetarnych wielu banków centralnych, wśród nich przede wszystkim postanowień EBC (2 luteg) i Fed (1 lutego). Konsensus rynkowy zakłada, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 25 pb. Wcześniej, Fed zwolnił tempo zacieśniania do 50 pb w grudniu po czterech kolejnych podwyżkach stopy procentowej o 75 pb.
Oczekiwania, że popyt na paliwa w Chinach odbuduje się w drugiej połowie roku zyskują na znaczeniu i prawdopodobnie będą wspierać nastroje na rynku naftowym w nadchodzących tygodniach. Analitycy Bank of America stwierdzili, że ponowne otwarcie chińskiej gospodarki może wyzwolić dużą falę nadwyżki popytu w ciągu kolejnych kwartałów.
– Wydaje się, że ponowne otwarcie Chin doprowadziło kurs ropy WTI z powrotem do poziomu 80 dol., ale w krótkim okresie może okazać się, że to by było na tyle. – stwierdzili eksperci z OANDA.
Autor poleca również:
- “Niezawodna” strategia osiąga fatalne wyniki. Zasada 60/40 idzie do kosza?
- Recesja w USA: szanse są coraz wyższe, sygnałów coraz więcej
- Klocki LEGO lepsze niż złoto czy akcje? Badanie naukowców udowodniło, że tak!