Naga Markets

Cena ropy Brent ponownie w dół, czy OPEC+ znów namiesza na rynku?Cena ropy naftowej Brent osuwa się w dół w środę rano, choć optymizm co do ożywienia popytu w Chinach zapewnia wsparcie notowaniom surowca.

Ropa Brent w dół w środę, zapasy wzrosły w USA

Cena ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie surowcowej ICE w trakcie porannej części środowej sesji spada o 0,1% do 86,35 dol. za baryłkę. Względem początku tego roku, ropa Brent podrożała o zaledwie 0,5%.

– Ceny ropy naftowej spadły po dawce złych wiadomości z gospodarki USA: zarówno sektory produkcyjne, jak i usługowe wykazały oznaki kurczenia się. Nagłówki w większości nie sprzyjały poprawie perspektyw. – skomentowali analitycy OANDA.

Cena ropy Brent ponownie w dół, czy OPEC+ znów namiesza na rynku?
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Zwyżka cen ropy została ograniczona przez większy niż oczekiwano wzrost zapasów surowca w USA w zeszłym tygodniu, który wyniósł około 3,4 mln baryłek, jak wynika z szacunkowych danych American Petroleum Institute.

– Wzrost zapasów będzie prawdopodobnie tymczasowy, ponieważ zakłócenia w dostawach spowodowane zimnym wiatrem w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wpłyną na dane dopiero w ciągu najbliższych kilku tygodni. – zaznaczyli analitycy Nissan Securities. – Spodziewamy się, że kurs ropy WTI w najbliższych tygodniach będzie notowany w przedziale 75-85 dol. za baryłkę.

Zobacz również: Cena złota wzrosła o blisko 20% w zaledwie 3 miesiące, co dalej?

– Inwestorzy energetyczni będą czekać, aby zobaczyć, jak rozwinie się strona podażowa rynku. Jeśli Stany Zjednoczone będą kontynuowały gromadzenie ogromnych zapasów, a popyt zmaleje, może to wywrzeć pewną presję na ropę. Rośnie oczekiwanie, że OPEC+ utrzyma produkcję na stałym poziomie, ale jeśli obawy o popyt wzrosną, to mogą oni łatwo zmniejszyć produkcję. – stwierdzili analitycy OANDA.

OPEC+ zadecyduje o cięciach produkcyjnych w przyszłym tygodniu, zbliżają się posiedzenia banków centralnych

Spotkanie przedstawicieli OPEC+ zaplanowane na przyszły tydzień prawdopodobnie będzie miało efekt w postaci zatwierdzenia obecnej polityki wydobycia surowca, jak podała agencja Reuters w oparciu o anonimowe źródła wewnątrz OPEC.

Bossa

OPEC+ w październiku zdecydował o obcięciu wydobycia o 2 mln baryłek dziennie od listopada do 2023 r. ze względu na słabsze perspektywy gospodarcze.


dukascopy eu logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych. Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. 

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Rynki wyczekują również przyszłotygodniowych publikacji decyzji monetarnych wielu banków centralnych, wśród nich przede wszystkim postanowień EBC (2 luteg) i Fed (1 lutego). Konsensus rynkowy zakłada, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 25 pb. Wcześniej, Fed zwolnił tempo zacieśniania do 50 pb w grudniu po czterech kolejnych podwyżkach stopy procentowej o 75 pb.

Oczekiwania, że popyt na paliwa w Chinach odbuduje się w drugiej połowie roku zyskują na znaczeniu i prawdopodobnie będą wspierać nastroje na rynku naftowym w nadchodzących tygodniach. Analitycy Bank of America stwierdzili, że ponowne otwarcie chińskiej gospodarki może wyzwolić dużą falę nadwyżki popytu w ciągu kolejnych kwartałów.

– Wydaje się, że ponowne otwarcie Chin doprowadziło kurs ropy WTI z powrotem do poziomu 80 dol., ale w krótkim okresie może okazać się, że to by było na tyle. – stwierdzili eksperci z OANDA.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułOczekiwania niezmiennej polityki OPEC+ dot. ropy naftowej
Następny artykułAkcje Microsoftu zanurkowały. Zysk pod koniec roku spadł o 12%
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.