Naga MarketsCena ropy Brent pokonała barierę 70 dol. za baryłkę, ropa WTI blisko 68 dol.Cena ropy naftowej Brent we wtorek rano przekroczyła barierę 70 dol. za baryłkę. Maj zakończony został zwyżką ceny surowca o 4,2%. Podkreśla to optymizm co do odbudowy popytu na paliwa w obliczu wejścia w okres zwiększonej konsumpcji w okresie wakacyjnym na półkuli północnej.

Ropa Brent powyżej 70 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowanej na NYMEX we wtorek rano wzrasta o 2% do 67,65 dol. i to wystarczyło, żeby cena ropy wyznaczyła nowe 3-miesięczne maksima.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na ten moment niewiele brakuje, żeby zostały przebite szczyty z marca 2020 roku na 67,98 dol. za baryłkę, co pozwoliłoby na zdobycie nowych dwu- i półletnich szczytów, bowiem ostatni raz po 68 dol. bbl. ropa WTI notowana była w październiku 2018 roku.

Cena ropy Brent pokonała barierę 70 dol. za baryłkę, ropa WTI blisko 68 dol.
Cena ropy WTI w ostatnich miesiącach. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, kurs ropy Brent na europejskiej ICE przebił w porannej części wtorkowej sesji poziom 70 dol. za baryłkę i obecnie jest na poziomie 70,54 dol.

Cena ropy Brent pokonała barierę 70 dol. za baryłkę, ropa WTI blisko 68 dol.
Cena ropy Brent w ostatnich miesiącach. Źródło: tradingview.com

Najważniejszym czynnikiem na rynku ropy Brent obecnie są ograniczenia produkcji zaimplementowane przez OPEC+ i właśnie we wtorek, 1 czerwca, ma miejsce posiedzenie komitetu grupy, który debatował będzie nad ich luzowaniem począwszy od lipca.

Plan OPEC+ na zmniejszenie zakresu redukcji produkcyjnych był już znany kilka tygodni wcześniej, ale spore zamieszanie wywołały rozmowy między Iranem a krajami rozwiniętymi w sprawie renegocjacji pakietu nuklearnego z 2015 roku, który został zawieszony przez Trumpa i porzucony przez Iran w zeszłym roku.

Zobacz również: Kurs euro do dolara: duże instytucje zwiększyły pozycję krótką wobec USD

Zdaniem ekspertów, a także jak wynika z przecieków od dyplomatów, porozumienie jest możliwe – a to oznaczałoby zniesienie sankcji eksportowych nałożonych przez USA. To z kolei doprowadziłoby do zwiększenie podaży przez Iran na globalne rynki o od 500 tys. do 1,5 mln baryłek dziennie na przestrzeni kolejnych miesięcy.

invest

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Sądzimy, że rynek będzie w stanie zaabsorbować tę dodatkową podaż, więc spodziewamy się, że grupa OPEC+ potwierdzi, że zwiększą produkcję w okresie kolejnych 2 miesięcy tak jak planowane było to wcześniej. – stwierdzili analitycy ING Economics.

Nasilenie pandemii w Indiach w ostatnich tygodniach zdaje się stopniowo wygasać. Na początku maja dzienna liczba nowych przypadków wynosiła nawet 400 tys. osób, teraz jest to już poniżej 200 tys.

Co więcej, odbicie gospodarcze w Europie wskutek luzowania obostrzeń oraz prowadzonych programów szczepień może sugerować wzrost popytu na paliwa w okresie wakacyjnym, szczególnie z uwagi na sezon turystyczny w USA i Europie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin wykres | lotos giełda | funt brytyjski | forex brokerzy | comparic pl |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here