Naga MarketsCena ropy Brent wybiła się nawet powyżej 46 dol., amerykańskie zapasy topnieją powyżej oczekiwańCeny ropy naftowej WTI oraz Brent kontynuowały wzrosty w środę i wybijały się do najwyższych notowań od 6 marca z uwagi na pozytywne informacje dotyczące znacznego topnienia amerykańskich zapasów surowca.

  • W czwartek ropa WTI kontynuuje już piąty dzień wzrostów i na ten moment cena za baryłkę wynosi 42,27 dol.
  • Natomiast ropa Brent w środę wybiła się nawet do 46,23 dol. bbl, jednak ostatecznie dzień zakończyła na 45,17 dol.
  • Słabnący dolar oraz spadające amerykańskie zapasy są dodatkowymi bodźcami do wzrostu ceny surowca.

Cena ropy kontynuuje silne wzrosty

Cena za kontrakt terminowy na ropę WTI notowany na amerykańskiej NYMEX w środę zyskała 1,18% kończąc dzień z 42,19 dol. za baryłkę, choć w notowaniach chwilowo kurs wybił się nawet do poziomu 43,52 dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy Brent wybiła się nawet powyżej 46 dol., amerykańskie zapasy topnieją powyżej oczekiwań
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Natomiast futures na ropę Brent na europejskiej giełdzie ICE Europe w środę podrożały o aż 1,67% do 45,17 dol., a przez pewien czas cena wynosiła nawet powyżej 46 dol. za baryłkę.

Cena ropy Brent wybiła się nawet powyżej 46 dol., amerykańskie zapasy topnieją powyżej oczekiwań
Notowania ropy Brent na ICE Europe. Źródło: tradingview.com

Zasadniczym powodem wzrostów cen ropy są pozytywne dane dotyczące spadku amerykańskich zapasów ropy naftowej zaprezentowane w środę przez Energy Information Administration. Według nich, amerykańskie zapasy ropy zmniejszyły się aż o 7,37 mln baryłek względem przewidywanych jedynie 3 mln baryłek.

Cena ropy Brent wybiła się nawet powyżej 46 dol., amerykańskie zapasy topnieją powyżej oczekiwań
Amerykańskie zapasy ropy naftowej według Energy Information Administration. Źródło: investing.com

To już drugi tydzień z rzędu, gdy analitycy rynku ropy niedoszacowali wzrastającego popytu na ropę. W poprzednim tygodniu, spadek zapasów ropy w USA przekroczył aż 10,6 mln baryłek, podczas gdy analitycy spodziewali się nieznacznego wzrostu o 0,3 mln.

Zobacz również: Cena złota przebija 2050 dol. za uncję. VanEck: możliwe, że wzrośnie do 3400 dol.

Martwią jednak dane dotyczące zapasów rafinowanych paliw, m.in. zapasy destylatów (diesla i oleju opałowego) wzrosły do najwyższych poziomów od 38 lat, a zapasy benzyny niespodziewanie zwiększyły się już drugi tydzień z rzędu. Według Energy Information Administration popyt na benzynę na amerykańskim rynku jest nadal o 10% niższy niż rok temu.

Kurs dolara bardzo słaby, wspiera to cenę ropy

Wzrost ceny ropy wynika także z denominowania jej w dolarach, a indeks dolara wykazujący siłę amerykańskiej waluty względem koszyka 6 głównych walut, wynosi obecnie 92,70 pkt. i jest na najniższym poziomie od ponad 2 lat.

Cena ropy Brent wybiła się nawet powyżej 46 dol., amerykańskie zapasy topnieją powyżej oczekiwań
Notowania indeksu dolara. Źródło: stooq.pl

Autor poleca również:

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here