Naga MarketsCena ropy Brent najwyżej od marca. Ropa WTI w górę już o 27% w listopadzieCena ropy naftowej WTI kontynuuje zwyżkę, która posyła notowania na kolejne wyższe ośmiomiesięczne maksima i jednocześnie najwyższe poziomy od początku pandemii. Rynkowy optymizm w związku z poprawą pandemicznej sytuacji jest na tyle duży, że informacja o wzroście zapasów surowca w Stanach Zjednoczonych nie zatrzymała wzrostów.

  • Już za tydzień dwudniowe spotkanie OPEC+, na którym może zostać poruszona kwestia planu redukcji wydobycia ropy w 2021 roku
  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA nadal niepewny w tym roku
  • Goldman Sachs wyraża niepewność co do przyszłości OPEC+

Ropa WTI na ośmiomiesięcznych szczytach

Cena ropy WTI notowanej na giełdzie surowcowej NYMEX w środę rano wzrasta o 1,34% do 45,52 dol. za baryłkę kontynuując zwyżkę z wtorku, gdy kurs wystrzelił w górę o 4,30%. Jak do tej pory, listopad przyniósł wzrost ceny amerykańskiego surowca o aż 27,07%, co oznacza, że ten miesiąc jest najlepszym od maja.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy Brent najwyżej od marca. Ropa WTI w górę już o 27% w listopadzie
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE wybiła do nowych ośmiomiesięcznych szczytów na 48,48 dol. za baryłkę zyskując już szóstą sesję z rzędu.

Cena ropy Brent najwyżej od marca. Ropa WTI w górę już o 27% w listopadzie
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Za tak gwałtownym wzrostem ceny ropy stoi szereg czynników wywołujących rynkowy optymizm. Przede wszystkim, wizja kilkutygodniowego politycznego zamieszania związanego z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych odeszła w zapomnienie, bowiem prezydent Trump dał już zielone światło do rozpoczęcia procesu przejściowego przekazania stanowiska zwycięskiemu Joe Bidenowi.

Negatywny rynkowy sentyment związany z pandemią traci na sile z uwagi na pojawienie się szansy na szybkie wdrożenie szczepionek na koronawirusa. Prace nad środkiem ochronnym dał obiecujące rezultaty: już dwie wiodące firmy, Pfizer oraz Moderna, zaprezentowały wstępne wyniki badań świadczące o 90-proc. skuteczności preparatu.

Zobacz również: Kurs euro w obliczu nowych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej

Francuski rząd już przed tygodniem poinformował o planowanym na styczeń szeroko zakrojonym szczepieniu ochronnym, które stanie się możliwe, gdy europejskiej oraz krajowe urzędy regulacyjne zatwierdzą środek do użytku. Amerykańscy oficjele związani z wdrożeniem szczepionki poinformowali natomiast, że już za kilka tygodni rozpoczną się szczepienia ochronne pracowników służby zdrowia. Jednak na ten moment, masowe szczepienia w przeciągu tygodni, a nawet miesięcy, są nadal niezwykle optymistycznymi marzeniami.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Trzeci z liderów w wyścigu po skuteczny środek przeciwko zakażeniu koronawirusem, AstraZeneca, poinformowała przed dwoma dniami w poniedziałek, że opracowywana szczepionka wykazała już 70-proc. skuteczność i może ona wzrosnąć do 90%, a jej warunki przechowywania mają nie być aż tak rygorystyczne jak konkurentów.

Zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły w zeszłym tygodniu o 3,8 mln baryłek jak wykazały branżowe dane zaprezentowane przez American Petroleum Institute. To znacznie więcej niż ocenili analitycy spodziewający się wzrostu o skromne 127 tys. baryłek.

Choć wydaje się, że rynek ropy nie zwrócił uwagi na wzrost zapasów, to takiego stanu rzeczy nie przeoczy raczej OPEC+. Już za tydzień odbędzie się kluczowe spotkanie grupy, na którym zapaść może decyzja o zmianie planu ograniczenia redukcji wydobycia ropy. Obecnie, podaż ropy przez kraje OPEC+ zmniejszona jest łącznie o 7,7 mln baryłek, a aktualny plan zakłada skurczenie tego limitu do 5,7 mln baryłek. Czy tak się ostatecznie stanie, inwestorzy dowiedzą się po spotkaniu kartelu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here