Naga MarketsCena ropy Brent najwyżej od marca! Niesamowita zwyżka kursu w listopadzieCena ropy naftowej Brent na początku wtorkowej sesji wybiła chwilowo do najwyższego poziomu od marca tego roku rosnąc na fali pozytywnych informacji związanych z postępem prac nad szczepionką na koronawirusa i jej szybszym wdrożeniem niż było to wcześniej spodziewane.

  • Barclays przedstawił nowe prognozy, które zakładają wzrost ceny ropy nawet powyżej 50 dol. w przyszłym roku
  • Joe Biden został formalnie ogłoszony prezydentem elektem
  • Libia osiągnęła już zdolność produkcyjną na poziomie 1,2 mld baryłek dziennie

Ropa WTI na trzymiesięcznych szczytach

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX we wtorek rano wybiła do nowych trzymiesięcznych maksimów, które kurs ustanowił na 43,74 dol. za baryłkę. Obecnie, chwilę przed 10:00, notowania ropy WTI są na poziomie 43,42 dol. bbl. Amerykański surowiec drożeje już czwarty tydzień z rzędu, a listopad jak do tej pory przyniósł zwyżkę o aż ponad 21%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy Brent najwyżej od marca! Niesamowita zwyżka kursu w listopadzie
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na ICE w porannej części wtorkowej sesji wybiła do najwyższych poziomów od marca osiągając przez moment cenę nawet 46,70 dol. za baryłkę, by potem ustabilizować się w okolicach 46,30 dol. bbl. W listopadzie europejskiej ropie również idzie świetnie, co widać po wzroście o aż 22,35% od początku tego miesiąca.

Cena ropy Brent najwyżej od marca! Niesamowita zwyżka kursu w listopadzie
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Głównym powodem wzrostów ropy jest wzrost nadziei co do szybkiej gospodarczej odbudowy wywołującej zwiększony popyt na paliwa. Informacje o progresie prac nad szczepionką są silnym wsparcie dla notowań ropy będąc zapowiedzią zwiększonego ruchu drogowego i stopniowego powrotu do “normalności”.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

W poniedziałek AstraZeneca poinformowała, że jej wersja szczepionki ma 70-proc.skuteczność we wstępnych próbach i ten wskaźnik może osiągnąć wkrótce nawet 90-proc. Główną zaletą brytyjskiego środka ma być mniejszy koszt, łatwiejsza dystrybucja i większa zdolność do przeskalowania produkcji do dużych rozmiarów. Na ten moment, niemal wszyscy uprzedni liderzy w wyścigu po szczepionkę na COVID zaprezentowali już obiecujące wyniki testów.

Zobacz również: Cena złota najniżej od 4 miesięcy. We wtorek spadki są kontynuowane

Dodatkowym wzrostowym bodźcem dla rynku ropy jest informacja zwiastująca uspokojenie politycznej sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Joe Biden został formalnie mianowany następcą Donalda Trumpa, który ku zaskoczeniu opinii publicznej nie zareagował burzliwie na komunikat i zdaje się, że po części pogodził się ze swoją porażką informując odpowiednie służby o rozpoczęciu procesu przejściowego.

Barclays opublikował nowe prognozy dla rynku ropy w 2021 roku. Zdaniem banku inwestycyjnego, ropa Brent ma podrożeć do 53 dol. za baryłkę w przyszłym roku, a ropa WTI do 50 dol.. Wdrożenie szczepionki jest postrzegane przez bank jako najważniejszy bodziec dla wzrostów ceny ropy. Analitycy Barclays sądzą także, że OPEC+ przesunie moment ograniczenie redukcji wydobycia ropy o trzy miesiące.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here