Naga MarketsCena ropy Brent na trzyletnich maksimach! Ropa WTI drożeje piątą sesję z rzęduCena ropy naftowej WTI w poniedziałek wzrasta piątą sesję z rzędu zmierzając w kierunku tegorocznych maksimów, podczas gdy ropa Brent jest już bliska do dobicia do poziomu 80 dol. za baryłkę. Wsparciem dla notowań ropy są informacje o trudnościach zwiększenia podaży i zaspokojenia rosnącego popytu na paliwa.

Kurs ropy WTI wzrasta piątą sesję z rzędu

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części poniedziałkowej sesji wzrasta o 1,41% do 74,93 dol. za baryłkę, choć na początku tego dnia notowań była nawet tak wysoko jak 75,33 dol. za baryłkę.To już piąta z rzędu zwyżkowa sesja, co potwierdza silny trend wzrostowy zapoczątkowany przed miesiącem w lokalnym dołku w okolicach 62 dol. za baryłkę. Łącznie od początku roku notowania ropy WTI zyskały ponad 54%.

 

Cena ropy Brent na 3-letnich maksimach! Ropa WTI w górę piątą sesję z rzędu
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w poniedziałek rano drożeje o 1,24% do 78,98 dol. za baryłkę. To najwyższy poziom jaki notowania ropy Brent osiągnęły od października 2018 roku.

 

Cena ropy Brent na 3-letnich maksimach! Ropa WTI w górę piątą sesję z rzędu
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Wsparciem dla zwyżki cen surowca w ostatnich dniach są sygnały wskazujące na rosnący popyt na paliwa w sytuacji, gdy pojawiają się problem z podażą. Niektóre kraje członkowskie OPEC+, takie jak Nigeria, Angola czy Kazachstan, nie są w stanie podołać procesowi zwiększania produkcji ropy, a przyczyną są kwestie niedoinwestowania sektora czy konieczność wykonania kluczowych napraw.

Zobacz również: Kurs euro (EUR/PLN) zostanie powyżej 4,60 zł jeszcze na jakiś czas wg BNP Paribas

invest

Wzrost cen ropy jest napędzany także nieco bardziej dynamiczną zwyżką cen gazu ziemnego, przez co coraz bardziej opłacalne staje się wykorzystywanie produktów ropopochodnych do ogrzewania i produkcji energii.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Piątkowa informacja o sprzedaży państwowych chińskich rezerw ropy do rąk prywatnych firm rafineryjnych nie wywołała istotnej presji na notowaniach surowca, choć sprawa dotyczyła 4,43 mln baryłek.

Import ropy naftowej przez Indie w sierpniu był na najwyższym poziomie od 3 miesięcy, jak wynika z danych zaprezentowanych przez agencję prasową Reuters. To oznaka spodziewanego zwiększenia popytu na paliwa w kraju, który jest drugim największym importerem ropy na świecie.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here