Naga Markets

Cena ropy Brent mocno spadła w czwartek. Czy surowiec zaliczy 3 czerwony tydzień?Cena ropy Brent potaniała w czwartek o ponad 4% sugerując, że rynek nie jest przekonany co do stabilnego popytu na paliwa w końcówce roku, która według zapowiedzi analityków będzie związana z poważnym kryzysem energetycznym w Europie.

Ropa tanieje w piątek przed południem

Cena ropy naftowej Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE w piątek rano wzrasta o 0,4% do 91,03 dol. za baryłkę, po tym gdy notowania załamały się o ponad 4% w czwartek.Kurs surowca zmierza do zakończenia tygodnia zniżką o 1,4%. Byłby to trzeci spadkowy tydzień z rzędu. Od lokalnego szczytu z marca, cena ropy Brent spadła o ponad 34%, wciąż jest jednak o 16% wyższa niż na początku roku.

Cena ropy Brent mocno spadła w czwartek. Czy surowiec zaliczy 3 czerwony tydzień?
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Obawy o popyt nasiliły się po tym, gdy dane makroekonomiczne pokazały, że gospodarka amerykańska zwalnia. Perspektywy popytu w Chinach pozostają pod dużym znakiem zapytania, a walczący z inflacją Fed wydaje się być gotowy do osłabienia gospodarki USA. Rezerwa Federalna podejmie decyzję o wysokości stopy procentowej w przyszłym tygodniu na dwudniowym spotkaniu zaplanowanym na 21-22 września.

Departament Energii Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że uzupełnienie Strategicznej Rezerwy Ropy Naftowej (zapasy SPR) nie nastąpi z powodu spadku cen do określonego poziomu i że działania zostaną podjęte dopiero po roku fiskalnym 2023.

Rynkiem wstrząsnęła prognoza IEA, która przewiduje niemal zerowy wzrost popytu na ropę w ostatnim kwartale tego roku ze względu na słabsze perspektywy popytu w Chinach.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

XTB

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Analitycy Deutsche Bank obniżyli prognozy na IV kw. 2022 oraz I kw. 2023 roku dla ceny ropy Brent  o 10% do 100 dol. za baryłkę ze względu na zmniejszone ryzyko podażowe.

– Ceny Brent w czwartym kwartale na poziomie 100 dol. za baryłkę można uzasadnić wyłącznie niskim poziomem całkowitych zapasów w OECD, które naszym zdaniem będą umiarkowanie wzrastać do końca 2023 r., ale pozostaną poniżej średniej z 5 lat. – stwierdzili analitycy Deutsche Bank.

– Większa przerwa w dostawach z Rosji przewidziana przez IEA prawdopodobnie spowodowałaby powrót cen Brent do poziomu 120 dol./bbl. – dodali.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forum | ccc akcje kupno | notowanie dax | eurocash kurs | dolar nowozelandzki pln | pkp cargo kurs akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here